Три европейски икономически института призоваха днес мерките за строги бюджетни ограничения, приети в еврозоната, за да се стимулира растежът, да се забавят или да се разсрочат, спазвайки европейските договори, съобщи БТА.

Френският център за наблюдение на икономическата конюнктура, германския ИМК (IMK) и датският И Се Ел Ем (ECLM) вчера предадоха на Европейската комисия, а днес представиха пред медиите доклада, в който се прави диагноза на ситуацията в еврозоната и се представят различни сценарии за оздравяване на бюджета.

Независимият годишен доклад за растежа, нарeчен така в унисон с годишните доклади на Европейската комисия, е "опит да се даде независима визия, отделна от визията на Комисията", обясни на пресконференция президентът на Френския център за наблюдение на икономическата конюнктура Филип Вейл. "Европейските икономики решават да водят политика на свиване на бюджета, след като те вече са изпаднали в по-лоша ситуация и тази политика само засилва забавянето на тяхната активност", заяви Жером Креел, един от съавторите на доклада.

Мерките за строги икономии водят до още по-слаб растеж и дори ще ограничат способността на европейците да намалят дефицитите си и външните си дългове: това е политика, която е напълно контрапродуктивна", заявява експертът, обяснявайки, че забавянето на растежа е още по-изразено в период на рецесия. Фактът че тази политика на строги ограничения е синхронизирана ограничава търговията между страните от еврозоната и "всеки произвежда малко повече рецесия у съседа си", допълва Креел.

Ние сме в извънредна ситуация и следователно не става дума да се променят европейските договори, подчертава икономистът.