Почасовите трудови разходи в Еврозоната са нараснали с 1.6% през второто тримесечие на 2010 г., в сравнение със същия период година по-рано, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.

Ръстът на годишна база през първото тримесечие на годината беше 1.9%. Повишението през второто тримесечие на 2010 г. е най-малкото, откакто подобна статистика започва да се води през 2000 г.

В 27-те страни от ЕС годишният ръст на почасовите трудови разходи е 1.6% на годишна база през второто тримесечие, в сравнение с 2.1% ръст за предходното тримесечие.

Сред страните членки, за които има данни за второто тримесечие на 2010 г., най-голям ръст в почасовото трудово заплащане отчита България - 8.6%. Румъния се нарежда на второ място с 5.0% ръст на разходите.

Най-голям годишен спад в разходите отчитат в Литва (-7.0%), Латвия (-5.8%) и Естония (-2.6%).

Двата основни компонента на трудовите разходи са заплащането и разходите, които не са свързани с него. В Еврозоната заплащането на час е нараснало с 1.5% на годишна база през второто тримесечие на 2010 г., докато разходите, които не са свързани със заплащането, са се увеличили с 2.0%, в сравнение с 1.8% и 2.2% ръст, респективно, за първото тримесечие.

В 27-те страни от ЕС почасовото заплащане се е увеличило също с 1.5%, а разходите, които не са свързани с него бележат ръст от 1.7% през второто тримесечие.

Данните показват също така, че почасовите трудови разходи са се увеличили с 1.1% в промишлеността, с 1.7% в строителството и с 1.9% в сектора на услугите през второто тримесечие.