Цената на петрола регистрира известно понижение от постигнатия си 6-седмичен минимум в края на миналата седмица.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през април регистрираха повишение от 14 цента до ниво от 57.25 долара за барел по време на търговията си на азиатските пазари.

Края на миналата седмица ценната суровина приключи със значителни загуби, като петролът поевтиня с 44 цента до ниво от 57.11 долара за барел суров петрол с доставка през април.

Понижението се предопредели след опасенията за забавяне на световната икономика, както и след решението по-рано на страните от ОПЕК да запазят равнището на производството си непроменено.

Енергийните министри на страните от ОПЕК запазиха равнището на производството си непроменено през изминалата седмица, като изразиха задоволство, че намаленото производство през октомври и февруари са довели до стабилизиране в цената на петрола и задържането й на относително високи нива, като в същото време са балансирали търсенето и предлагането на пазара.

От там предупредиха обаче, че очакват волатилността при цената на петрола през тази година да се запази.

Анализатори не очакват спадът при суровината да продължи със засилени темпове, като според тях е възможно повишение в следващите месеци, преди старта на "летния сезон" в САЩ, когато традиционно потреблението на суровината се повишава значително.

Ръст отбелязаха и цените на останалите петролни продукти, като фючърсите на отоплителното гориво добавиха 0.4 цента към стойността си до ниво от 1.6926 долара за галон с доставка през април.