Централните банки са купили повече злато през първото полугодие на 2011 г. в сравнение с цялата 2010 г., на фона на набиращия сила дългоочакван обрат в така наречения "официален сектор", показват данни на Световния съвет по златото, цитирани от Reuters.

От организацията не предоставят конкретни данни, но ръстът не е изненадващ, след като през миналата година така нареченият "официален сектор" стана нетен купувач на злато за първи път от две десетилетия, използвайки ценния метал като начин за диверсифициране на доларовите си активи. Тази тенденция от своя страна подпомогна ръста в цената на златото.

Мексико оглавява подреждането по ръст на златните резерви, след като централната банка на страната е закупила злато за над 4 млрд. долара в началото на май.

Централните банки по света за закупили общо 73 тона злато през 2010 г., според компанията GFMS, която все още не е публикувала данни за настоящата година. Официалният сектор е бил нетен продавач с 34 тона през 2009 г. и 235 тона през 2008 г.

Възобновеният интерес на централните банки към златото подпомогна ръста на цената на метала до рекордни нива през последните години, като групата на централните банки се превърнаха в нетни купувачи за първи път през второто тримесечие на 2008 г. На годишна база официалният сектор стана нетен купувач през 2010 г. - за първи път от повече от две десетилетия.

Средната волатилност в цената на златото е била 13.4% през второто тримесечие на 2011 г., което е доста под дългосрочната 20-годишна средна стойност от 15.8%, според Световния съвет по златото.