Турция изпадна в първата си рецесия за последното десетилетие, нанасяйки поредния тежък удар върху президента Реджеп Тайип Ердоган преди местните избори, които ще се проведат в края на месеца, пише Bloomberg.

Брутният вътрешен продукт на южната ни съседка отчита спад от 2.4% през последното тримесечие, след като се сви с 1.6% в предходното. На годишна база турската икономика бележи понижение от 3 на сто.

Политиката на Ердоган за насърчаване на растежа на всяка цена и натискът за задържане на лихвените проценти на минимални равнища привлече значителни външни инвестиции в страната по време на глобалната "ера" на монетарните стимули в годините след световната финансова криза.

Но почти непрекъснатата икономическа експанзия от 2009 г. насам, в която турската икономика растеше средно със 7% годишно, е на път да приключи. Сривът на турската лира, вътрешно политическите проблеми и неочакваният дипломатически разрив със Съединените щати оказаха силно негативно влияние, пише още изданието.

"Това, което се случва в Турция, е директна последица от т. нар. "ердономика" и монетарната политика, провеждана от 2018 г. насам. Тя беше в интерес на краткосрочните политически цели, а не на икономическия прагматизъм", смята Джулиан Ример, финансов анализатор в лондонската Investec Bank.

Основната тревога на инвеститорите е свързана с това, че пътят на възстановяването за Турция вероятно ще бъде дълъг, на фона на отлива на чуждестранните капитали от страната. В същото време домакинствата и бизнесът вече започват да усещат натиска на натрупваните с години задължения.

Частното потребление се свива с 8.9% на годишна база през последното тримесечие. БВП на човек от населението в южната ни съседка пада до 9 632 долара, в сравнение с малко над 10 000 през 2017 г.

165-годишен гласоподавател регистриран за изборите в ТурцияОпозиционните партии сигнализираха за редица нередности в избирателните списъци преди местните избори през март

Въпреки негативните показатели, финансовият министър на страната Берат Албайрак (който е женен за една от дъщерите на Ердоган) смята, че най-лошото вече е зад гърба на турските граждани, а икономиката вече започва да се възстановява. „

Според него повишаващият се износ и туризмът ще бъдат основните двигатели на растежа.

Икономическите проблеми на страната обаче идват в много неудобен момент за тъста на Албайрак. Реджеп Тайип Ердоган зае премиерския пост в Турция за първи път през 2003 г., а миналата година, вече като президент, увеличи значително своите правомощия.

На местните избори на 31 март той ще се изправи пред поредния тежък политически тест.

В опита си да "рестартира" икономическия растеж, правителството оказа сериозен натиск върху държавните банки с идеята да засилят кредитирането. В резултат на това през февруари новоотпуснатите заеми отбелязаха първия си ръст от август 2018 г. насам.

Междувременно държавата рекапитализира три трезора, продавайки облигации на Националния фонд за обезщетения при безработица.

Въпреки това изгледите за съживяване на икономиката не са особено обнадеждаващи, смятат експертите, цитирани от Bloomebrg. БВП вероятно ще продължи да пада през първата половина на 2019 г., а в следващите тримесечия растежът (ако изобщо го има) ще бъде доста по-нисък от средния за последните няколко години.

Централната банка държи лихвите на високо ниво с цел да стабилизира валутния курс, а това се отразява зле на банковия сектор.

"За разлика от предишните случаи на бързо възстановяване след кризите, този път на турската икономика може би ще ѝ е необходимо повече време. По всяка вероятност ще има нужда и от значително намаляване на дълговите равнища", прогнозира пред Bloomberg Инан Демир от лондонския клон на Nomura International.