Турция вече няма да спира бежанския поток към Европа, предава Ройтерс, цитирайки източници, близки до турското правителство.

Решението е взето от властите в Анкара, след като 33-ма турски войници загинаха при въздушен удар в провинция Идлиб, нанесен от сирийската армия.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган свика спешно заседание на съвета по сигурността, на което присъстваха министърът на отбраната Хулуси Акар и ръководителите на военните операции на сирийска територия.

Турция изпрати военни части от няколко хиляди души в Сирия, а Ердоган заяви, че е готов за пълномащабна военна операция, ако сирийските части не се изтеглят от турските отбранителни постове в региона.

Само за този месец в конфликта са загинали 54-ма турски военнослужещи.

Официалните власти в Анкара обявиха още, че веднага след сирийската атака в Идлиб турските части са отвърнали с масиран въздушен и сухоземен обстрел по всички позиции на сирийската армия.

В момента на границата между Турция и Сирия се намират около 1 милион цивилни, прогонени от родните си места след съвместните удари на руските и сирийските военни части срещу бунтовническите групировки, подкрепяни от Анкара.

Хуманитарната криза е една от най-тежките в 9-годишната история на сирийския конфликт.

В очакване на нова бежанска вълна от Идлиб, турската полиция, граничните войски и бреговата охрана са получили заповед да не предприемат никакви действия.

“Решението за пропускане на бежанците към Европа влиза в сила веднага”, твърдят анонимните правителствени източници, цитирани от Ройтерс.

Ако Турция наистина отвори границите си, ще действа в нарушение на споразумението, сключено с Европейския съюз през 2016 г. Кризата може да принуди европейските лидери да заемат по-активна позиция в тристранните спорове между Турция, Сирия и Русия.

Към момента Турция дава убежище на 3.7 милиона сирийски бежанци и неколкократно е заявявала, че не може да поеме повече. Сделката от 2016 г. предвижда отпускането на над 4 млрд. евро от европейския бюджет за Турция, която, в замяна на това, трябва да ограничава мигрантския поток към Стария континент.

Съединените щати заявиха, че подкрепят своите турски съюзници в НАТО и призоваха за незабавно прекратяване на агресията от страна на “режима на Асад, Русия и подкрепяните от Иран бунтовнически групировки”.

Генерарлният секретар на ООН Антонио Гутереш изрази “огромната си тревога” от ескалацията на конфликта в Северозападна Сирия и за пореден път призова за спиране на огъня.

Според турските правителствени източници се очаква Реджеп Ердоган и Доналд Тръмп да проведат спешен телефонен разговор, в който ще обсъдят ситуацията в Идлиб.