Uber придобива компанията за споделено пътуване Careem за сумата от 3.1 млрд. долара, обявиха участниците в сделката, цитирани от CNBC.

Базираната в Дубай Careem е основана през 2012 г., като има над 30 млн. регистрирани потребители и оперира в 120 града в Северна Африка, Близкия Изток и Южна Азия, от Мароко до Пакистан.

Компаниите описват сделката като най-голямата технологична трансакция в Близкия Изток.

Новината идва на фона на подготовката на Uber за първично предлагане на акции (IPO), която може да оцени стартъпа на 120 млрд. долара. Анализаторите очакват това да бъде едно от най-големите технологични IPO-та в историята.

Придобиването, което трябва да получи одобрени от регулаторите, се очаква да бъде финализирано през първото тримесечие на 2020 г.

Careem играе ключова роля в оформяне на бъдещето на градската мобилност в Близкия Изток, превръщайки се в един от най-успешните стартъпи в региона, посочва шефът на Uber Дара Косровшахи в изявление.

По думите му, комбинираната компания ще предоставя изключителни услуги в „тази бързодвижеща се част от света”.

Съоснователят и изпълнителен директор на Careem Мудасир Шейка ще продължи да ръководи бизнеса, като двете компании ще продължат да оперират като независими един от друг брандове.

Uber е компания, която устойчиво не излиза на печалба, отчитайки загуба в размер на 1.8 млрд. долара през 2018 г. Стартъпът предпочита да го смятат не само за компания за споделено пътуване, но и за фирма, предлагаща логистични и транспортни услуги.

Колко печелят водачите на Uber и Lyft в Ню Йорк?33-годишният Ал Кастильо, работи за Uber, Lyft и Juno в Ню Йорк на пълен работен ден

Последната голяма покупка на Uber бе придобиването на стартъпа за споделено ползване на велосипеди Jump.

В миналото международните сделки на компанията бележеха нейното излизане от различни пазари, като този на Китай и Югоизточна Азия.

Uber продадоха своя китайски бизнес на местния доминант Didi Chuxing през 2016 г., а операциите си в Югоизточна Азия на сингапурската компания Grab. Uber получи дялове и в двете компании в резултат на сделките.

Трансакцията засилва позициите на Uber в Близкия Изток, където се намира и един от най-големите инвеститори в компанията – Саудитска Арабия.

Суверенният фонд на кралството вложи 3.5 млрд. долара в Uber през 2016 г. SoftBank - чрез своя фонд Vision Fund, е друг голям инвеститор в компанията за споделено пътуване.