Учени от Австралия твърдят, че са установили начина, по който имунната система на тялото се бори с вируса Covid-19.

Тяхното проучване, публикувано в журнала Nature Medicine, показва, че хората се възстановяват от вируса така, сякаш се възстановяват от грип.

Определянето на това кои имунни клетки се появяват също така би помогнало с разработването на ваксина, твърдят експерти.

В световен мащаб властите вече потвърдиха над 182 000 случая на заразени с коронавируса и около 7 150 смъртни случая.

"Това откритие е важно, защото това е първият случай, в който ние наистина разбираме как нашата имунна система се бори с коронавируса," казва съавторът на проучването професор Катерине Кеджиерска.

Фалшивите здравни съвети за коронавируса, които да избягвамеКоронавирусът достига до все повече страни по света, а в момента няма известен лек за болестта. За съжаление, това не спира лавината от здравни съвети, които варират от безполезни, но относително безвредни, до такива, които са си направо опасни

Други експерти изказаха похвала относно проучването на института Питър Дохърти в Мелбърн, като един от тях дори го определи като "пробив ".

Какво беше открито?

Много хора се възстановиха от Covid-19, което означава, че вече беше известно, че имунната система може успешно да се бори с него.

За първи път обаче изследването определя четири типа имунни клетки, които се борят с Covid-19.

Те са установени при проследяването на протичането на заболяването у пациент с леки до умерени симптоми на вируса и без предишни здравословни проблеми.

47-годишна жена от Ухан, Китай, е била в болница в Австралия. Тя се е възстановила за 14 дни.

Екипът на професор Кеджиерска е разгледал "цялата реакция на имунната система", казва тя пред BBC.

Три дни преди състоянието на жената да започне да се подобрява, конкретни клетки са забелязани в нейното кръвообращение.

При пациентите с грип това са същите клетки, които се появяват приблизително по същото време преди възстановяване, казва Кеджиерска.

Повече от 10 специалисти са работили денонощно в продължение на две седмици, за да изготвят анализа, добавя тя.

Как ще помогне това?

Определянето на това кога имунните клетки се задействат може да помогне за "прогнозиране на курса на вируса", казва професор Брус Томпсън, декан на Факултета по здравни науки в Техническия университет Суинбърн.

"Когато знаеш кога различните реакции се случват в тялото, тогава можеш да прогнозираш на какъв етап си от процеса на възстановяване," казва Томпсън.

Според министъра на здравеопазването на Австралия Грег Хънт откритието може да помогне за "ускоряването" на разработката на ваксина и на евентуалните лекарства за заразени пациенти.

Защо коронавирусът убива основно мъжете? Проучванията на заразените с коронавирус пациенти в Китай показват, че при жените и децата смъртността при заболяването е значително по-ниска, отколкото при мъжете

Според професор Кеджиерска следващата стъпка за учените е да определят защо реакцията на имунната система е по-слаба при по-тежките случаи.

"От ключово значение наистина е да се разбере какво липсва или е различно при пациентите, които са починали или пък са изкарали болестта наистина тежко, за да можем да разберем как да ги защитим," казва тя.

През януари институтът стана първия в света, който успя да пресъздаде вируса извън Китай.

След това центърът получи допълнително финансиране от австралийското правителство, както и дарения от различни компании и китайския милиардер Джак Ма.