С цел намаляване на емисиите на парникови газове, Европейската комисия представи през януари пакет с предложения за законодателство, включващо и Директива за съхранение на въглероден двуокис в геоложки обекти.

Докладчикът на Парламента по темата, британският депутат от АЛДЕ Chris Davies, иска да направи технологията за улавяне и съхранение на СО2 задължителна за бъдещи централи, работещи с изкопаеми горива.

Технологията за улавяне и съхранение на СО2 цели намаляването на емисии на СО2 от електропроизводството от изкопаеми горива (основно въглища) и от някои промишлени процеси.

Съществуват три начина за улавяне на СО2. При първия горивото се превръща в горивен газ и след това се разделя основно до СО2 и водород, който се използва като гориво. Вторият е химическото извличане на СО2 от изгорелите газове. Третият метод е изгарянето на горивото не във въздушна, а в кислородна среда - излъчените при този метод газове съдържат висока концентрация на СО2.

Уловеният СО2 се транспортира до местата за складиране, които могат да бъдат изчерпани петролни и газови полета, скални образования или солени водоносни пластове (подземни водни полета, които са негодни за употреба поради съдържанието на сол) поне 800 метра в земята.

Тази технология ще оскъпи използването на изкопаеми горива. Тя също изисква енергия, което намалява енергийната ефективност - централа със система за улавяне и съхранение на СО2 черпи от 10 до 40 на сто повече енергия при същото количество на произведена електроенергия. Съществува и риск за изпускане на вредния СО2. Според докладчика Chris Davies обаче, тази технология ще бъде по-малко рискова от използването на газ за отопление и готвене в къщи.

Предложението на Европейската комисия от януари тази година не предвижда улавянето и съхранението на СО2 да стане задължително, а по-скоро дава рамката за управление на екологичните рискове и за премахване на пречките в действащото законодателство.

Предложението съдържа основни насоки, като например, как да се оценяват и контролират местата за складиране и какви са отговорностите на участниците в процеса.

Според Chris Davies улавянето и складирането на СО2 е ключова технология, защото 24 на сто от емисиите на СО2 идват от използването на въглища за енергия. В същото време според Международната енергийна агенция до 2030 година изгарянето на въглища в световен мащаб ще се увеличи със 70 процента. Докато продължаваме да строим традиционни централи на базата на въглища никога няма да овладеем глобалното затопляне, каза още Davies.