Британското правителство планира да промени цената на обучение в университетите на Острова за граждани на ЕС след брекзит, съобщи FT, цитиран от БГНЕС.

Тереза Мей иска да повиши цената на образованието за тях и да направи тарифите подобни на това, което плащат студентите от трети страни. Критиците на тази инициатива твърдят, че това ще подкопае конкурентоспособността на Обединеното кралство.

Вестникът пише, че министерството на финансите вече е изразило загриженост, вярвайки, че поради тази инициатива притокът на талантливи млади хора в страната ще намалее. От FT посочват още, че според вътрешните оценки на правителството, тази стъпка може да намали броя на студентите от страните от ЕС с две трети.

Предложението да се спре преференциалното третиране на студенти от ЕС идва от министъра на образованието Деймиън Хиндс и окончателното решение по него все още не е взето. Вестникът напомня, че сега студенти от страните от ЕС учат в английските университети при същите условия като британските граждани.

Обучението е ограничено до 9 250 паунда на година, студентите от Европейския съюз също имат право на студентски кредити за обучение, гарантирани от правителството. Хиндс иска да започнат да се налагат по-високи такси на европейските студенти още през учебната 2021/2022 година, когато Великобритания трябва да напусне ЕС и да излезе от преходния период.

Един от аргументите на министъра е, че британското правителство не трябва да издава студентски заеми с нисък лихвен процент на никой друг, освен на гражданите на тяхната страна, защото много заеми, издавани от студенти от ЕС, никога не се възстановяват и няма механизми за постигане на това погасяване.

Вестникът отбелязва, че през 2017 г. 135 000 студенти от страните от ЕС без британско гражданство са се обучавали в университетите във Великобритания. Само българите, които подават всяка година документи за висше на Острова, са около 2000.

Междувременно стана ясно, че мнозинството от жителите на Шотландия искат излизане от Обединеното кралство при твърд брекзит.