Уолстрийт най-накрая получи това, което искаше – спасяване на ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac, което би могло да подпомогне възстановяването на разбития жилищен пазар в САЩ и да предотврати спад на фондовите и кредитните пазари по света, пиша AP.

Като цяло спасяването на ипотечните компании е положително за банките по целия свят, включително за Citigroup Inc., Merrill Lynch & Co и UBS AG, които са инвестирали в щатски ипотеки, според Даниел Алпер, управляващ директор на инвестиционната банка Westwood Capital. В електронната търговия в неделя вечер фючърсите на всички основни щатски индекси нараснаха с по-около 2%.

Този ход на правителството, без съмнение, ще стабилизира ипотечния пазар, според Алпер.

Решението на правителството да поеме контрол над двете компании, които притежават или гарантират половината от ипотечните дългове в страната, разсейва един огромен облак, който беше надвиснал над пазарите.

Азиатските пазари отбелязаха значителен ръст, след като инвеститорите приветстваха това решение. Японският основен индекс Nikkei беше 3.6% нагоре, докато хонконгският Hang Seng скочи с 3.7%. Южнокорейският Kospi бележеше ръст от 4.5%.

Въпреки това много инвеститори най-вероятно ще искат да видят сериозни доказателства, че цените на жилищата са достигнали дъното, преди с охота да се насочат обратно към акциите. Те също така ще искат да знаят какво ще направи правителството, за да помогне на собствениците на домове в затруднено положение, за да платят ипотеките си и как ще накара хората да купуват къщи отново.

Фондовите пазари по цели свят са изключително волатилни и се движат без посока напоследък. Индексът The Dow Jones все още е над минимума си, постигнат в средата на юли, но остава с повече от 20% под рекордното си ниво от миналия октомври.

Волатилността до голяма степен се дължи на несигурността около съдбата на Fannie Mae и Freddie Mac. Спасяването на двете компании само по себе си има и лоши последици – размиването на обикновените и привилегированите акции на двете компании до почти нищо не струващи нива.

Решението на правителството обаче да инжектира пари в дълговия пазар, който е мултитрилионен източник на средства за световния бизнес, посредством закупуването на ценните книжа на Fannie и Freddie би трябвало да помогне за слагането на край на загубите на банките.