Щатският фондов пазар реши да се отлепи категорично от негативната си тенденция, и основните бенчмарк индекси се изстреляха нагоре във вторник.

Серия по-силни от очакваното корпоративни отчети за първото тримесечие вляха така необходимата доза оптимизъм на инвеститорите, а новините от Европа дадоха надежда, че тежко болният пациент преминава от остра криза в просто хронично страдание.

Не само Уолстрийт, а и европейските борси приветстваха силният аукцион за испански държавни облигации, чрез който Мадрид успя да набере 3.18 млрд. евро, при заложена цел за 3 млрд. евро. След търга, доходността по десет годишните дългови книжа на страната отново падна под 6% - граница, която в понеделник бе премината за пръв път тази година.

Светъл лъч за Стария континент просветна и от Германия. Индексът на Центъра за европейски икономически изследвания ZEW, следящ доверието на инвеститорите, неочаквано скочи до най-високото си ниво от юни 2010 г. - 23.4 пункта, спрямо 22.3 за март. Повишението изненада анализаторите, които предвиждаха понижение до 19 пункта.

Към лагера на оптимистите се присъедини и Международният валутен фонд, който повиши прогнозата си ръста на брутния вътрешен продукт на световната икономика до 3.5%, макар че предупреди, че пътят към възстановяването може лесно да бъде помрачен от евентуално задълбочаване на европейската дългова криза или продължаващо поскъпване на петрола.

Единствено икономическите новини от САЩ дадоха смесени сигнали, като статистиката разкри, че новозапочнатите строежи на жилища падат за втори пореден месец през март. За сметка на това, броят на издадените разрешения за нови обекти скочи до най-високото си ниво от септември 2008 г.

Отделно, индустриалната продукция не успя да отбележи очакваният ръст от 0.3% през март, и остана без промяна спрямо предходния месец,

На фона на приятните корпоративни изненади обаче, Уолстрийт не бе в настроение да се поддава на песимизма.

Coca-Cola поведе сините чипове нагоре, като направи опит да счупи почти 14 годишен рекорд, скачайки с 2.1% до $73.95. Най-големият в света производител на безалкохолни напитки успя да надскочи очакванията на анализаторите както с приходите, така и с печалбите си за първото тримесечие. Отделно, главният изпълнителен директор Мухтар Кент обяви, че компанията ще пусне на пазара по-малки разфасовки, за да отговори на нуждите на клиентите си в Северна Америка, които гледат да спестяват максимално.

Johnson & Johnson може и да бяха най-слабо напредналата позиция от Dow, но все пак успяха да се покачат с 0.38% до $64.22 след като се похвалиха с 12% ръст на нетната печалба на годишна база, до $3.9 млрд., или $1.41 на акция.

Зареден с оптимизъм, Уолстрийт калкулира в котировките и евентуални приятни изненади от страна на технологичния сектор, но IBM, които обявиха резултатите за тримесечието си след края на търговската сесия, се оказаха разочарование. Макар че акциите на компанията поскъпнаха с 2.3% до $207.45 в редовната търговия, те бързо заличиха този напредък, сривайки се с 2.4% до $202.50, след като компютърният гигант не отговори на очакванията с приходите си за първото тримесечие.

Apple обаче се откъсна от продължилия пет дни спад, който стопи над $50 млрд. от пазарната капитализация на компанията. Във вторник, производителят на iPhone и iPad скочи с 5.1% до $609.70, на фона на надеждите, че счетоводният отчет за тримесечието, очакван другата седмица, ще потвърди силният потребителски интерес към новите продукти на дружеството.

Поуспокоените европейски тревоги и по-ведрата прогноза на МВФ подкрепиха книжата на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст. Morgan Stanley Cyclical Index се покачи с 1.4%, а 28 от общо 30-те дружества, включени в показателя, затвориха нагоре.

Щатските банки последваха позитивната тенденция, очертана от колегите им отвъд океана, и KBW Bank Index напредна с 1.7%, а всички 24 заемодателя, включи в показателя, отбелязаха повишение. Акциите на Bank of America поскъпнаха с 1.5% до $8.92, а Citigroup – с 3.2 на сто до $35.08.

Goldman Sachs Group Inc обаче отстъпи с 0.7% до $116.86. Въпреки че петата по големина американска банка по размер на активите надмина очакванията на Уолстрийт за печалбата си, тя все пак остава с цели 23% по-ниска от предходната година, на $2.11 млрд, а приходите се топят с 16% до $9.95 млрд. Все пак, анализатори очакваха още по-слаб резултат и не се надяваха приходите да надминат $9.48 млрд. Отделно, заемодателят вдигна дивидента си с 31%.

First Solar Inc. скочиха с 10% до $22.96 след като най-големият производител на соларни панели обяви, че ще съкрати 30% от персонала си, или около 2000 работни места, в опит да ограничи разходите и да компенсира по-слабите продажби в Европа.

Във вторник, Dow Jones Industrial Average скочи със 194.13 пункта, или 1.5%, до 13 115.54, а Standard Poor's 500 напредна не по-малко убедително – с 21.21 пункта, или 1.6%, до 1 390.78. Денят обаче бе най-силен за технологично ориентираният Nasdaq Composite, който отбеляза най-силното си повишение за последния месец - от 54.42 пункта, или 1.8%, до 3 042.82. Около 6 млрд. акции смениха притежателя си на пода на щатските борси, или с 11% под среднодневния обем на търговия за последните три месеца.

Източник: Глобал Маркетс

ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояние и в резултат на направените инвестиции могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.