Днес Иран започна да обогатява уран до ниво 20%, съобщава агенция Reuters, позовавайки се на държавната телевизия в страната.

„Днес ние започнахме да произвеждаме обогатено до 20% ядрено гориво в присъствието на инспектори от МААЕ", цитира агенцията съобщението, разпространено по иранския държавен телевизионен канал Ал-Алям.

Вчера Техеран уведоми формално МААЕ за намерението си да започне от вторник подобни действия на своя територия. Както обяви постоянният представител на Иран в организацията Али Асгар Солтание, пред МААЕ е декларирано официално писмо.

Президентът на Ислямската република Махмуд Ахмадинеджад даде указание на ръководителя на Организацията по атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи в неделя да започне производството на ядрено гориво от нискообогатения уран. Техеран предложи на МААЕ, специалисти на организацията да присъстват в завода в Натанз и да проследят процеса.

Министърът на външните работи на Великобритания заяви, че плановете на Иран за производство на високообогатен уран будят в него сериозно безпокойство.

На свой ред френският му колега Бернар Кушнер оцени като шантаж заявлението на Техеран, че иранските специалисти ще пристъпят от днес към производството на обогатен уран в завода в Натанз.

Франция и САЩ са решени да настояват за нови санкции на ООН спрямо Иран, като смятат, че не са останали никакви други изходи от ситуацията, освен приемането на нови мерки спрямо Ислямската република и нейната ядрена програма, информира Франс Прес, като се позовава на думите на френския военен министър Ерве Морен, след срещата му с американския си колега Робърт Гейтс. Според френския военен министър мненията на двете държави по въпроса съвпадат напълно.

„За съжаление налага се с международната общественост да водим диалог, който да доведе до нови санкции, ако Иран не прекрати ядрената си програма", добави министърът на отбраната на Франция.

Иранската ядрена програма може да повлече след себе си надпревара за въоръжаване в Близкия Изток, заяви министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс, на съвместна пресконференция в понеделник с Ерве Морен в Париж.

„Смятам, че в интерес на всички е безконфликтното разрешаване на проблема (с иранската ядрена програма). Трябва да си даваме ясна сметка, че ако Иран създаде ядрено оръжие, то това навярно ще доведе до разпространение на оръжие за масово поразяване в Близкия Изток. Това е много голяма опасност", каза Гейтс.

Според него основна задача на страните, които водят преговори с Иран, е да убедят Ислямската република, че за нея е най-добре да не разполага с ядрено оръжие.

„Основното е да убедим иранските лидери, че в дългосрочна перспектива за тях е по-добре да нямат ядрено оръжие, отколкото да разполагат с него. Надявам се, че ще успеем да постигнем това с помощта на икономически и дипломатически инструменти. Водещата цел на подобен натиск ще бъде да върнем Иран на масата на преговорите и да разрешим проблема по такъв начин, че Иран да не получи достъп до ядрено оръжие", отбеляза министърът на отбраната на САЩ, цитиран от РИА Новости.