Оказва се, че повишаването на съдържанието на въглероден окис в атмосферата, от което се тревожат учени и политици, допринася за по-доброто развитие на растенията и може да се окаже благотворно за земеделието.

Добивът се увеличава с около 10% при култури като ечемика, цвеклото и житото, когато са подложени на увеличени концентрации на СО2, предава АФП в информация за изследванията на германския учен Ханс-Йоахим Вайгел от Института "Йохан Хайнрих фон Тюнен" в Брунсвик.

Но макар добивите да се покачват, налице е тенденция към влошаване на качеството на растенията, признава ученият, който изучава явлението от 1999 г. Различни видове растения, отглеждани в района на Брунсвик, са подлагани на концентрации на СО2, каквито се очакват към 2050 г. (550 ppm - части на милион) на този газ с парников ефект. Тестовете, които целят да се предвиди как околната среда ще реагира на увеличаването на газове с парников ефект, сега продължават с царевицата.

Експертите прогнозират, че повишеното съдържание на СО2 в атмосферата ще доведе до покачване на температурата и намаляване на дъждовете през лятото в Европа. Изследванията, според Вайгел, обаче не трябва да служат за аргумент, за да не се прави нищо за намаляване на изхвърляните количества парникови газове. Тяхната цел е единствено да се установи какъв ще е ефектът, подчертава агрономът.

БГНЕС, Снимка: БГНЕС