Учени в Китай са установили нов щам на грипния вирус, който има потенциал да се превърне в пандемия.

Той се е появил наскоро и се пренася от прасета, но може да заразява и хора, твърдят те.

Учените се притесняват, че вирусът може да мутира допълнително, така че да се разпространява лесно от човек на човек и да предизвика глобална зараза.

Той не представлява непосредствен проблем, казват те, но има "всички отличителни белези" на това да е силно адаптивен към заразяването на хора и трябва да бъде следен отблизо.

Тъй като вирусът е нов, хората имат малък или нулев имунитет срещу него.

Според учените трябва бързо да се предприемат мерки за контролиране на вируса при прасетата и за мониторинг на работниците в индустрията за производството на свинско месо.

Пандемична заплаха

Лош нов щам на грип е сред водещите заплахи за болести, за които експертите внимават, дори и докато светът се опитва да сложи край на настоящата пандемия от коронавирус.

Последният пандемичен грип, с който се сблъска светът, беше свинският грип от 2009 г., който тръгна от Мексико и не беше толкова смъртоносен, колкото се смяташе първоначално.

Това се дължеше до голяма степен на факта, че много от по-възрастните хора имаха някакъв имунитет, вероятно заради сходността му с другите свински грипове, които циркулираха в предходните години.

Онзи вирус, който носеше името A/H1N1pdm09, в момента е включен във противогрипните ваксини, така че хората да бъдат защитени.

Новият грипен щам, който е открит в Китай, е сходен със свинския грип от 2009 г., но с някои нови промени.

Засега той не представлява голяма заплаха, но професор Кин-Чоу Чанг и неговите колеги, които го изучават, казват, че трябва да бъде следен отблизо.

Вирусът, който учените наричат G4 EA H1N1, може да се разраства и размножава в клетките, които са част от човешките дихателни пътища.

Те са открили доказателства за скорошна инфекция при хора, които са работили в кланици и свинеферми в Китай.

Настоящите противогрипни ваксини не осигуряват защита срещу него, въпреки че могат да бъдат адаптирани, ако е необходимо.

"В момента се занимаваме с коронавируса и с пълно право. Ние обаче не трябва да губим от поглед и потенциално опасните нови вируси", казва пред BBC професор Кин-Чоу Чанг, който работи в Нотингамския университет.

Този вирус не представлява непосредствена заплаха, но не трябва да го пренебрегваме, смята той.