Някои американци, които искат да си купят хладилник, може и да нямат късмет.

В началото на пандемията имаше масово изкупуване на тоалетна хартия. Сега пък изглежда, че клиентите, които искат да си купят хладилник, трябва да чакат по-дълго, тъй като за някои модели няма наличности в цялата страна.

Има недостиг и на други домакински уреди, в това число миялни машини, сушилни и някои модели микровълнови печки.

Индустрията като цяло отчита безпрецедентно търсене, когато става въпрос за основни домакински уреди, казва пред TODAY Food Джон Тейлър, старши вицепрезидент на LG Electronics за САЩ. “Има най-различни фактори за това, които до голяма степен са свързани с коронавируса,” допълва той.

“Хората прекарват повече време у дома и отчитаме рекордни цифри не само при хладилниците, но и при миялните машини, пералните и сушилните. Ако уредите у дома са стари, колкото повече ги използват хората, толкова по-вероятно е да се наложи да бъдат сменени.”

Според него също така, вместо да харчат пари за семейни почивки, ресторанти или кино и концерти, хората инвестират в домовете си и се концентрират върху пестенето на електроенергия.

“Когато искате да инвестирате в жилището си, домакинските уреди са начело в списъка с покупки,” казва той.

Тейлър също така заявява, че има смущения във веригите на доставки в индустрията от заводите до складовете, въпреки че LG до голяма степен избягва по-сериозни проблеми, но конкретният модел, който клиентите търсят, може и да не е наличен в момента.

След като много компании спряха дейност заради COVID-19, а хората харчат по-малко заради уволненията и безработицата, магазините изпитват затруднения с това да прогнозират какви стокови запаси да поддържат.

Коронавирусът също така забави производството и създаде проблеми с доставките.

Хауърд Гликман, консултант в Airs Appliances във Филаделфия, казва пред TODAY Food, че забелязва сериозен недостиг на хладилници, като същото важи и за неговите конкуренти.

“Всички хладилници са с поръчка, като клиентите трябва първо да ги платят предварително,” казва той. “Поръчките се изпълняват на принципа ‚първият по време е първи по право‘. Имам поръчки от май, които все още не са дошли, а някои поръчки дори се очакват през януари или февруари 2021 г.”

Според него причината за това да няма хладилници не се дължи толкова на голямо търсене, а по-скоро на проблемите с веригите на доставките.

“Няма верига на доставките. Ако си поръчате хладилник и производителите работят с между 25 и 50% от капацитета си, има проблем,” обяснява той. “Вносът отнема цяла вечност. Проблемът е във веригата на доставките.”

Според него недостигът е във всички ценови категории - от най-евтините до най-скъпите хладилници. “Има хора, които са си поръчали хладилник за 10 000 долара и чакат от май,” казва той.

Що се отнася до клиентите, те няма какво да направят.

“Чакат. Какво могат да направят? Могат да проверят на други места, но другите търговци им казват същото.”

Някои от клиентите пък се справят с недостига, като търсят резервни части и ремонтират старите си уреди.

“С голямо удоволствие бих бил в бизнеса с компресори в момента,” допълва той.

В очакване на Черния петък Тейлър прогнозира, че ще има по-малко промоции, когато става въпрос за големи домакински уреди.

“В цялата индустрия очакваме, че ще има по-малко промоции на домакински уреди заради предлагането и търсенето,” казва той.