Питър, Евън и Брайън работят в малка технологична фирма, намираща се до плажната ивица на Санта Моника, Калифорния, където тестват софтуер и изглаждат бъгове.

На пръв поглед компанията изглежда като всяка друга, базирана в региона на Лос Анджелис.

Питър нарича работната атмосфера „спокойна, но забавна“, като особено много цени факта, че в компанията няма никакъв натиск за социализация. От своя страна Евън посочва, че работодателите им са „много любезни и проявяват разбиране“. По думите на Брайън пък офисът е „уникален“.

Фирмата Auticon е една от няколкото компании в света, които назначават само и единствено служители с аутизъм.

Позната като MindSpark, преди да бъде придобита от германската Auticon, компанията е основана от Грей Беноист, който, като баща на две деца с аутизъм, се изправил пред реалността, че малко работни места изобщо могат да предложат условия за хора с аутизъм.

"Двамата са изключително способни и умни, като заслужават възможност да изразят това“, казва той пред BBC.

"Чувствах, че няма друг начин да запълня празнината, освен да взема нещата в свои ръце“, казва Беноист.

Той стартира компанията през 2013 г., като в наши дни има над 150 служители. Неговият голям син, който също се казва Грей, работи във финансовия екип на фирмата.

"Нашата мисия е да дадем възможност на група, която е била лишена от права. Има много сегменти на обществото, чиито потенциал не се използва и хората от аутистичния спектър са едни от тях", каза той.

В миналото Питър работил в „нормални“ офиси, но не му се видели много нормални за неговите стандарти.

Той сравнява предишния си трудов опит с филмите и сериалите на тема оцеляване в постапокалиптичен свят.

„Всичко беше много подвеждащо за разбиране. Провалих се да осъществя социални връзки“, казва той.

Евън описва, че на предишната си работа седял сам по време на обяд и слушал подкаст.

Евън и Питър; снимка: Auticon

Аутизмът засяга 1 на всеки 100 души, сочат данните на британската организация National Autistic Society, като по-малко от ¼ от тях реално си намират работа на пълен работен ден.

Много се провалят, защото не могат да преодолеят надигащото се у тях безспокойство. Така дори едно интервю за работа може да се превърне в истински кошмар.

"Хората са склонни да наемат хора, които приличат на тях, а аутистите не са като тях, те са себе си“, казва Стив Силберман, автор на книга, посветена на еволюцията на аутизма.

"Списъкът с неща, които не се предполага, че можете да правите на интеврю, е реално дефиницията на аутизма. Не гледай назад, гледай работодателя в очите, изтъргувай себе си. Всички тези неща са доста трудни за хората с аутизъм“, казва той.

Брайън отчаяно искал да канализира компютърните си способности, но не можел да се справи с жестоката конкуренция в технологичния сектор.

„Има много напрежение. Човек трябва да се състезава с други хора“, казва той.

Така Брайън работил нискоквалифицирани неща, като служител в магазин и автомивка.

Някои фирми осъзнават, че кандидатите с аутизъм срещат трудности в стандартните интервюта за работа. Така например немската софтуерна компания SAP предлага на кандидатите за работа с аутизъм да построят робот от LEGO, вместо стандартното интервю.

“Това показва качества, свързани с решаване на проблеми и отдаденост към задачата“, казва Силберман.

Очевидно и SAP мислят така, посочвайки, че не назначават хора с аутизъм заради някаква „благотворителност“, а защото подобряват финансовите резултати на компанията.

Митове и вярвания за богатите хораТе не са необикновени


Освен високо ниво на трегова, хората с аутизъм често страдат и от проблеми в комуникацията,

Поради това в Auticon, ако служител иска да работи със слушалки поради висока чувствителност към шумове, няма никакви проблеми. Служителите в компанията могат да изберат да работят в тъмна стая, ако така се чувстват по-конфортно, да не използват обедната си почивка, ако трудно се социализират, както и да комуникират предимно чрез дигитални платформи за комуникация, вместо вербално.

Ако някой от служителите се претовари, има право да си вземе няколко дни почивка, специално предвидени за подобни случаи на висока тревожност и прочее.

"Чувствителността и проблемите на служителите ни са наш първи приоритет“, казва Беноист. По думите му, това означава, че компанията трябва да мисли за процесите, преди да поема поръчки, за да доставя винаги най-високото качество на своите клиенти.

С други думи – за максимален ефект е необходимо внимателно и съобразено планиране на ресурсите и ангажиментите.

снимка: Auticon

Когато става дума за оценка на свършената работа, в Auticon те се поставят без налагането на тежка критика.

"Става дума за добри принципи, спазвани по отношение на човешките ресурси – това е нещо, което и други фирми могат да прекопират лесно“, казва той.

По думите на Силберман, сегрегираните офиси не са задължително добра идея, тъй като служителите с аутизъм и тези без могат да научат много един от друг, ако работят заедно в един съвместен офис.

"Вижте Бил Гейтс, който определено показва черти, подсказващи за аутизъм. Той израстна социално и сега е чудесен филантроп“, казва той.

Служителите в Auticon преминават през 4-седмичен пробен период, за да се определи дали кандидатите са способни за по-дългосрочно наемане.

Някои не се справят добре, особено тези, които са притиснати от родителите си да кандидатстват, въпреки че не харесват писането на код. Важно е да се разбере, че има много аутисти, които имат различни интереси, не непременно свързани с технологиите или математиката.

Защо България е втора в ЕС по дял на жените в IT секторa?На какво се дължи големият брой жени в технологичния сектор у нас?


Служителите в Auticon се подкрепят, въопреки че не ходят заедно на обяд.

Брайън и Евън споделят обедните си почивки с останалите колеги, докато за Питър все още е „трудно да се откъсне от работата“.

Но въпреки различията, и тримата описват работат в Auticon като нещо, което искат да вършат цял живот.

Точно тук е скрит урок, от който останалите компании трябва да се поучат, казва Силберман.

"При много хора с аутизъм намирането на място, където получават подкрепа и могат да развиват качествата си, ги прави отдадени и лоялни. А това спестява пари на фирмите, защото така не се налага да обучават нови служители“, добавя той.