Производството на пластмаса може да изпревари въглищните електроцентрали като най-голям генератор на въглеродни емисии през следващото десетилетие. Това се посочва в доклад на Bennington College и Beyond Plastics, цитиран от Ройтерс.

Изчисленията показват, че индустрията за производство на пластмасови изделия отделя по 232 милиона тона въглероден диоксид годишно, като това включва целия цикъл - от добива на суровините, през производството на продуктите до тяхното изгаряне в инсинераторите.

Еквивалентът на тези емисии би бил постигнат от 116 топлоелектрически централи, работещи на въглища.

"Мащабите на пластмасовата индустрия са стряскащи, но може би по-притеснителен е фактът, че почти няма държавни или бизнес лидери, които говорят по този въпрос", посочва президентът на Beyond Plastics Джудит Енк.

Освен това в доклада се посочва, че най-големите химически заводи за пластмаса са съсредоточени в 18 слаборазвити региони, където доходите са много по-ниски от средните глобални равнища. Там се генерират 90% от въглеродните емисии на цялата индустрия.

В момента има поне още 12 големи пластмасови завода, които са в процес на изграждане и още около 15, които са планирани. Според авторите на проучването това би компенсирало потенциалното намаляване на въглеродните емисии от въглищата, което се очаква през следващото десетилетие с преминаването към възобновяеми енергийни източници.

Според учените един от основните проблеми е, че на държавно ниво се подценява въглеродният отпечатък на пластмасовата индустрия и износа на пластмасови отпадъци. Нормативната уредба в Съединените щати, например, не изисква от тези компании да публикуват данни за парниковите си емисии.

Производителите на пластмаса обаче не са съгласни с изводите от доклада. Говорителят на американската Асоциация на производителите на пластмаса коментира пред Ройтерс, че пластмасовите изделия всъщност намаляват въглеродния отпечатък, тъй като са по-леки и по-издържливи от алтернативите като хартията и стъклото.