Какво провокира рязкото поскъпване на биткойна, отчетено през последния месец?

Според ветерани от индустрията, китайските инвеститори имат сериозен пръст в това, тъй като масово се опитват да обменят своите юани в алтернативни активи, като долари и биткойни.

Причина за това са страховете, че китайската национална валута ще продължи да губи стойността си спрямо щатския долар, пише Forbes.

Откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи митата за внос на китайски стоки през последните две седмици, юанът поевтиня с 2% спрямо долара.

Някои се притесняват, че президентът Си Дзинпин ще предприеме действия по обезценяване на националната валута, за да държи цените на китайските стоки на конкурентно ниво, така че по-високите мита да не засягат износа към американския пазар.

Довей Уан, бивш партньор в компанията за рисков капитал DHVC и съосновател на холдинговата компания за криптовалути Primitive Ventures, обяснява повишението в цените, цитирайки сходства между две графики – биткойна и валутния курс юан – щатски долар.

Филип Бекази, изпълнителен директор на XBTO - базирана в Ню Йорк компания за търговия на виртуални валути, споделя предположението на Уан.

„Разговарях с редица трейдъри в Хонконг. Бизнесът със стейбълкойни е в бум, тъй като хората изнасят парите си извън Китай и Хонконг”, казва той.

Азиатските инвеститори залагат на криптовалутата тетер, посочва той, така че да могат да напуснат позицията на собствената си национална валута.

Междувременно, китайското правителство продължава да полага усилия за пресичане на разпродажбите на юани. „Те са много строги по отношение на изнасянето на пари извън страната”, казва Гари Шилинг, бивш главен икономист в Merrill Lynch и президент на A. Gary Shilling - консултантска компания, управляваща активи.

„Следователно, хората се оглеждат за всеки начин, по който могат да изнесат парите си... Не бих се изненадал, ако биткойнът се облагодетелства от това”, добавя той.

Измерването на търгуваните обеми в Китай е трудна задача, тъй като властите забраниха борсите за криптовалути още през 2017 г. Търговията става по алтернативни канали, като специални агенции, които свързват индивидуални инвеститори и продавачи за големи сделки, поемат клиенти от Китай поради регулаторните препятствия.

По думите на Дейв Чапман, председател на борда на OSL - брокер от Хонконг, който търгува над 1 млрд. долара на месец, повечето подобни сделки в Китай стават в групи, създадени в приложението за комуникация WeChat.

Според него, Китай оформя около 20% от глобалната търговия на криптовалути, въпреки че няма надеждни официални услуги за това в рамките на страната.

Биткойн мания? Криптовалутата поскъпна с 1000 долара само за денСитуацията започва все повече да прилича на пиковия момент за криптовалутата, отчетен в края на 2017 г.

Има редица други възможни причини за скока в цената на биткойна - от новините за големи търговци, стартиращи приемане на плащания в криптовалути, до технически детайли по настоящите търговски модели.

Въпреки че е трудно да се определи точната причина за раздвижването в последно време, Филип Бекази смята, че зад всичко това стои реално търсене. „Усеща се така, като че пазарът е задвижен от реални пари”, добавя той.

Цената на биткойна удари 10-месечен връх, пробивайки ниво от над 8000 долара през тази седмица. Изтъргуваните обеми и рязкото поскъпване напомниха за светлите времена на пазара, когато най-популярната криптовалута докосваше цена от 20 хил. долара в края на 2017 г.

Към момента на подготвяне на материала пазарът демонстрира корекция, като цената на биткойна възлиза на близо 7 300 долара, по данни на CoinMarketCap.

Ценаната на биткойн в последните три месеца по данни на CoinMarketCap