Излъганите акционери от дружество, което е прикривало сметките си, няма да могат да настояват за обезщетение от трета страна, допуснала измамата. Това реши днес Върховният съд на САЩ с 5 "за" и 3 гласа "против", предадоха световните агенции.

Въпреки че конкретният случай засяга не толкова голяма корпоративна измама, той вероятно ще има силен отклик в скандали, подобни на фалита на американския енергиен гигант Енрон (Enron), възпрепятствайки бившите акционери да настояват за милиарди долари от банките, адвокатските или счетоводните кантори, които са работили с дружеството, извършило измамата.

Съдът прецени, че тези трети страни не могат да бъдат подвеждани под отговорност за настаналите загуби, "защото инвеститорите не са се осланяли на техните изявления", когато са купували акции.

Става дума за делото Чартър (Charter), кабелен оператор, чиито акции се търгуват на фондовата борса в Ню Йорк, който през 2000 година се опита да надуе изкуствено оборота си, плащайки на някои от доставчиците си повече от предвиденото с цел те да му върнат разликата под формата на договори за реклама.

Когато измамата бе разкрита две години по-късно, котировките на Чартър се сринаха, а инвеститорите започнаха да водят съдебни дела, за да бъдат възмездени за загубите си.