Броят на възрастното население на света (над 65 години) нараства с рекордни темпове и броят на старите хора скоро ще надхвърли този на младите за първи път, информира Reuters.

Увеличаването на застаряващото население ще увеличи разходите за пенсии и здравеопазване. Това от своя страна ще доведе до голям ръст на публичните разходи, който би могъл да забави икономическия растеж в богатите и бедните страни.

Броят на жителите на Земята, които са на възраст 65 години или повече, достига 506 млн. в средата на 2008, според щатското Бюро за преброяване на населението. Броят им ще се удвои до 1.3 млрд. до 2040 г. и ще съставлява 14% от населението на Земята.

"Хората на възраст 65 г. скоро ще са повече от децата под петгодишна възраст за първи път в историята", според данните от доклада.

Хората, които са на 80-годишна възраст или повече, са най-бързорастящата група от общото население в много страни. В световен план тази група на най-възрастните се очаква да нарасне с 233% в периода 2008-2040 г.

"Намаляващите съотношения на работещите към пенсионерите и хората, които прекарват по-голяма част от живота си в пенсия, оказват все по-голям натиск върху съществуващите пенсионни системи и системи за здравеопазване."

"След няколко години, точно след 2010 г., броят и съотношенията на възрастните хора (особено на групата на най-възрастните) ще започнат да нарастват бързо в повечето развити и в много развиващи се страни," според доклада.

"Ръстът основно е в резултат на високата раждаемост след Втората световна война и на второ място в резултат на намалялата смъртност сред по-възрастните хора".

Хроничните болести като сърдечните заболявания и ракът остават основната причина за смъртността, особено сред възрастните. Това от своя страна означава огромно разходи за здравеопазване.

Това обаче няма да се случи само в добре развитите държави.

"До 2040 г. в днешните развити страни вероятно ще има повече от 1 млрд. души на възраст 65 г. или повече, което ще представлява 76% от прогнозираните за света," според доклада.

Всеки месец 870 000 души по света стават на 65 години. След 10 години, 1.9 млн. души ще празнуват всеки месец 65-ия си рожден ден.

Ако страните и компании направят добро планиране, застаряващото поколение може да създаде възможности за икономически растеж, според доклада.

Цитиран е обаче и доклад на Европейската комисия от 2006 г., според който, разходите за пенсии и здравеопазване ще доведат до голямо увеличение на публичните разходи, което от своя страна ще намали ръста на БВП.

"При отсъствието на промени, потенциалният ръст на БВП на ЕС ще намалее наполовина до 2030 г.," според доклада.