Франция е свободна да въведе самостоятелно данък върху финансовите трансакции, но Великобритания ще блокира такъв налог на европейско равнище, заяви британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс и БТА.

Повод за поредната размяна на остроти стана изказване на френския президент Никола Саркози, който се ангажира да въведе новия данък върху финансовите трансакции, известен още като данък "Тобин", дори и без партньорите си от ЕС и на фона на твърдата съпротива на Великобритания.

"Ако самите французи искат да имат данък върху трансакциите в собствената си страна, то тогава те са свободни да го направят", посочи Камерън в интервю за Би Би Си. "Не мисля, че идеята за нов европейски данък, когато този данък няма да се прилага на други места, е разумна", каза британският премиер. „Аз ще блокирам въвеждането на този данък, освен ако страните в останалата част от света не се споразумеят едновременно да предприемат подобна мярка”, подчерта Камерън.

Същевременно днес президентът на Франция Никола Саркози ще замине за за Берлин на работна среща с канцлера на Германия Ангела Меркел. Сверяването на часовниците на Париж и Берлин в преддверието на важни за Обединена Европа срещи се превърнаха в своеобразна традиция, припомня Фокус.

Един от важните въпроси в дискусията между Саркози и Меркел се очаква да бъде данъкът върху финансовите транзакции.

Въвеждането на този данък се превърна в лайтмотив на френското председателство в Г20. Саркози нееднократно повдигаше този въпрос на срещите на ЕС, на които бе богата 2011 г. Той дори го спомена в своето новогодишно обръщение.

Очакваният ефект от подобна мярка е да се обуздае спекулата и да бъдат влети свежи пари. Германия обаче иска да се постигне единодушие в Европейския съюз или поне в еврозоната. Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че е против какъвто и да било подобен данък, освен ако той бъде въведен в целия свят. Италианският му колега Марио Монти пък също се обяви за данъка, но само, ако той получи широко одобрение от страните членки на Европейския съюз.