Броят на доларовите милионери във Великобритания е намалял с 15 на сто, след като решението на страната да напусне ЕС разтърси паунда и борсата, показва изследване на Credit Suisse, цитирано от Bloomberg.

Богатството на домакинствата във Великобритания е намаляло с 1.5 трилиона долара или 10 на сто от юни насам като пряка последица от гласуването за Брекзит, съобщи втората по големина швейцарска банка в ежегодния си доклад за глобалното богатство, публикуван във вторник.

„Великобритания имаше бурен край на 2015-2016 г. с рязък спад на валутния курс и на борсата след вота за напускане на ЕС“, отбелязва Credit Suisse. „Перспективите са много несигурни както за икономиката, така и за богатството на домакинствата“, допълва банката.

Частното богатство в размер на 14 трилиона долара във Великобритания е разпределено сред около 49 души, от които почти 5% притежават един милион долара или повече. Изненадващият резултат от вота на 23 юни стана причина за спада с 16% на стойността на паунда тази година и за най-големия срив на местната борса за един ден след финансовата криза през 2008 г.

Въпреки че борсата се възстанови частично оттогава страната е изправена пред политическа и икономическа несигурност заради условията, при които ще се случи напускането на ЕС.

Япония е големият победител в 12-месечния период, като богатството на домакинствата в третата по големина икономика в света се е увеличило с 19% до 24 трилиона долара благодарение на повишаването на стойността на йената спрямо долара.

Богатството в САЩ се е увеличило за осма поредна година до 85 трилиона долара, сочи докладът. Япония, САЩ и Германия имат най-големия брой нови милионери, а броят на хората, притежаващи един милион долара и повече в света, се е увеличил с 596 000 до 32.9 милиона души.

Сред държавите, за които се очаква да отбележат най-голямо увеличение на броя на милионерите в идните пет години, са Китай – 73%, Индия, Австралия и Канада, показва докладът.

В световен план богатството се е увеличило с 1.4% до 256 трилиона долара за 12-те месеца до юни, отразявайки вялия икономически растеж. Очаква се то да достигне 334 трилиона долара до 2021 г., показва още докладът.