Правителството на Тереза Мей навлиза в поредната си дълбока криза, след като двама от неговите членове подадоха оставки късно вечерта в неделя.

Министърът за брекзит Дейвид Дейвис и неговият заместник Стив Бейкър напускат в знак на протест срещу плановете на премиера да осъществи т. нар. "меко" напускане на Европейския съюз, пише Bloomberg.

"Генералната линия на политиката, която следва правителството, ще ни постави в много слаба преговорна позиция", заявява Дейвис в писмото, с което депозира своята оставка.

По думите му планът на Тереза Мей да приеме европейските регулации за всички стоки и земеделски продукти след брекзит няма да допринесе за възстановяването на законодателния суверенитет на страната. Според него вероятността Великобритания да излезе от митническия съюз и единния европейски пазар става все по-малка.

В своя отговор на писмото, с което Дейвид Дейвис депозира оставката си, Мей заявява, че не приема аргументите му, но му благодари за съвместната работа и усилията, които e положил в преговорния процес.

Реакциите в парламента също не закъсняха. Представителят на консерваторите Петър Боун определи оставката като "принципно и смело решение", а председателят на Лейбъристката партия Иън Лейвъри заяви, че управлението е в "абсолютен хаос", а Тереза Мей вече няма никакъв авторитет.

Напускането на двамата министри става факт броени дни, след като британският премиер Тереза Мей обяви, че кабинетът й е постигнал консенсус за запазване на тесни връзки с държавите от континента след напускането на Общността.

Дейвис и Бейкър обаче са сред крайните евроскептици и не са могли да "преглътнат" тази стъпка, твърдят анонимни източници, близки до правителството, цитирани от Bloomberg.

Ходът им обаче идва в много чувствителен момент за стратегията на Мей, която се опитва да постигне някакъв напредък в преговорите с ЕС. Крайният срок за постигане на споразумението изтича след 15 седмици, но все още има много препятствия за преодоляване.

Първоначално Дейвид Дейвис и неговият съмишленик Борис Джонсън се съгласиха да подкрепят плановете на министър-председателя за "по-миролюбив развод" с Европейския съюз. Изглежда обаче консенсусът е бил хапка, която Дейвис не е могъл на преглътне, пише Bloomberg.

Борис Джонсън обаче заяви, че ще остане в правителството и ще се бори за това брекзит да изглежда по начина, по който той е обещал на своите избиратели.

Тереза Мей обаче може да разчита и на сериозна подкрепа, не само в редиците на своите министри, но и в парламента. Търговският секретар Лиъм Фокс и министърът на екологията Майкъл Гоув бяха сред тези, които публично изразиха подкрепата си за "мекия" брекзит. Името на Гоув дори се спряга за овакантената от Дейвид Дейвис позиция.

Противниците на брекзит също се активизираха след оставката, като някои от тях изразиха становище, че тя е поредното доказателство за необходимостта от провеждане на втори референдум.

Очаква се името на новия министър да стане ясно по-късно днес, когато ще се проведе извънредно заседание на кабинета. Кандидатурата му трябва да представена и пред парламента.

Тази сутрин британският паунд отчете леко повишение на валутните пазари, въпреки политическите турбуленции. Той поскъпна с 0.2% спрямо щатския долар, до ниво от 1.3320 долара за паунд. Спрямо еврото британската валута остана без промяна спрямо петъчните си нива - едно евро се търгува за 0.8839 паунда.