Властите във Венецуела конфискуваха фабрика, собственост на американския производител на хранителни продукти Kellogg. Това се случи, след като компанията обяви, че се изтегля от страната поради влошената икономическа ситуация, предава BBC.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро, който обвинява САЩ, че водят икономическа война срещу неговото правителство, нарече решението на Kellog “абсолютно противоконстутиционно и незаконно“.

Той заяви, че собствеността върху фабриката е била прехвърлена на работниците, като производството ще продължи.

Преди тези събития служителите на Kellogg във Венецуела бяха възпрепятствани да влязат във фабриката, намираща се в град Маракай.

Обявлението за конфискация идва точно преди предстоящите президентски избори в южноамериканската страна, насрочени за неделя.

„Стартирахме съдебни производства срещу бизнес лидерите на Kellogg, тъй като тяхното изтегляне е противоконституционно“, казва Мадуро пред симпатизанти.

„Взех решението да се прехвърли компанията на работниците, така че те да могат да продължат да произвеждат за хората“, добавя той.

Икономиката на Венецуела, която има най-големите петролни залежи в света, пострада тежко от поевтиняването на черното злато, като местната валута боливар се обезцени със светкавични темпове, в резултат на чудовищната хиперинфлация.

Kellogg е поредната чуждестранна компания, която се изтегля от южноамериканската страна, поради липса на валутен контрол, недостиг на суровини и нарастваща инфлация.

Къде минималната заплата не стига дори и за храна?„Ужасно е тук, нямам представа дори как хората оцеляват”, казва 62-годишната Мариана

Компанията заявява, че се надява някой ден да се завърне във Венецуела, като не пропуска да предупреди, че никой няма право да произвежда и продава продукти под нейния бранд без изричното разрешение от Kellogg Company.

През 2016 г. венецуелското правителство пое контрола над мощностите на американския производител на хартиени потребителски стоки Kimberly-Clark. Причината бе сходна – производителят посочи, че се изтегля от страната поради недостиг на суровини.

Впоследствие базираната в Тексас компания стартира арбитражно дело срещу Венецуела пред Световната банка.