Венецуела ще търси преструктуриране на дълга си, обяви президентът на страната Николас Мадуро в телевизионно обръщание.

Съобщението се приема като признание, че южноамериканската вече не може да обслужва външните си задължения.

Преструктуриране на дълга ще се търси и за държавната петролна компания PDVSA.

Вчера петролната компания извърши плащания по дълга си в размер на 1.1 млрд. долара, стана ясно от думите на Мадуро, предава CNN.

Това се случва на фона на ниското ниво на валутните резерви в централната банка на Венецуела, където са останали по-малко от 10 млрд. долара.

„Но след това плащане, считано от днес, постановявам преструктуриране и рефинансиране на външния дълг”, каза Мадуро в обръщението си пред нацията.

Венецуела се намира в много тежка криза – хората в страната живеят в перманентен недостиг на храна и медикаменти.

Много от гражданите не могат да си позволят базови продукти, тъй като в страната вилнее хиперинфлация, която буквално изяжда възнагражденията на населението. Цената на местната валута боливар падна толкова, че понастоящем възлиза на 1/10 от един щатски цент.

Така, ако Мадуро не успее да постигне сделка с кредиторите за преструктуриране на дълга, както на Венецуела, така и на PDVSA, то положението ще отиде към банкрут. Това от своя страна може да провокира още по-грозни сцени свързани с икономиката и начина на живот в южноамериканската страна.

Възможно е кредиторите на страната да поискат да сложат ръка на част от петрола в страната, който да служи като обезпечение по дълга.

Петролът е единствената ценност, с която разполага Венецуела, и често я използва, за да внася храна и медикаменти за 30-милионното си население.

Смята се, че страната има едни от най-големите залежи на петрол в света.

Спада в цената на черното злато обаче е една от основните причини някога богатата страна да се окаже в подобна ситуация пред банкрут. Дълги години властите разчитаха на петрола, занемарявайки земеделието и внасяйки сотки от чужбина.

Сделката за преструктуриране на дълга няма да е лесна работа, особено с инвеститорите от Wall Street.

Венецуела дължи 65 млрд. долара по ДЦК деноминирани в чуждестранни валути, основно в щатски долари, по данни на фирмата за проучвания Capital Economics.

Освен на САЩ, страната е длъжник пред Китай, Русия, компании осигуряващи петролни услуги, авиокомпании и редица други субекти.

Венецуела има и един друг интересен проблем – главният преговарящ по евентуалната сделка има забрана да прави бизнес в САЩ.

Вицепрезидентът на страната Тарек Ел Айсами бе посочен от Мадуро за лицето, което ще води преговорите.

През февруари тази година обаче Министерството на финансите на САЩ обвини Ел Айсами за трафик на наркотици и запорира активите му в страната. От своя страна Ел Айсами отрича обвиненията.

Междувременно Мадуро заявява, че проблемът с дълга произлиза от президента на САЩ Доналд Тръмп, който наложи финансови санкции на Венецуела по-рано през тази година.