Количеството течна вода на Марс, наличието на която бе потвърдено от учените от НАСА тези дни, засега е твърде малко, за да докаже наличие на живот. Това съобщи за латвийското радио „Балтком” (Baltkom) завеждащият отдела за физика и еволюция на звездите на Института по астрономия на РАН Дмитрий Вибе, информира БГНЕС.

Преди два дни Американската космическа агенция (НАСА) съобщи за откриването на тай-убедителните до този момент доказателства, че на Марс съществува вода в течно състояние, макар и твърде солена. Данните са събрани от камерите и инструментите на сондата MRO при наблюденията на кратерите в областта на екватора на Червената планета.

"Да се говори за развиването на живот на Марс засега е невъзможно, защото развит живот в този вид, в който ни е познат на нас, все пак предполага голямо количество вода и по-меки климатични условия.

По-скоро в дадения случай може да се говори, че някъде под повърхността на Марс се запазват условия за малки количества течна вода, много солена и наситена с хлор. По един или друг начин ние се доближаваме, стъпка по стъпка, до това да научим, че на Марс има все по-обещаващи условия от гледна точка на примитивния живот”, казва Вибе.
Според учения информацията, предоставена от НАСА, не е пълноценно откритие, а само потвърждение на предположенията, които учените са правили преди този момент. "… откритието, за което става въпрос, е направено още преди няколко години.

Ивиците, за които съобщи НАСА, са забелязани още през 2010 година – още тогава се изказваше предположение, че те могат да се появяват в резултат на изтичането на повърхността на Марс на живеещи кратко поточета от солена вода.

Сега това предположение получи по-солидно потвърждение в резултат на използване на спектрални наблюдения от борда на космическия апарат, който се върти около Марс. Така че не е направено ново откритие, а е потвърдена хипотезата за природата на откритието, направено преди няколко години”, каза Вите.