Смъртта спохожда тихо Осама бин Ладен. Високо над имението на топ-терориста в Аботабад, Пакистан, непилотиран самолет-невидимка тип RQ-170 Sentinel cъбира данни за терена, където ще се проведе акцията, неоткриваема за пакистанската противовъздушна отбрана. Флотските "тюлени" се прокрадват на борда на модернизирани хеликоптери Blackhawk, чиито ротори и двигатели са по-безшумни, отколкото на традиционните модели. Към каските на елитните командоси са монтирани видеокамери, така че президентът Обама може да проследи акцията по умъртвяването "на живо".

Акцията "Джеронимо" показа колко много висши технологии се използват от спецчастите. При това не само при политически важни акции. Наистина използването на непилотирани самолети, спътници и съвременни средства за комуникация са нещо обичайно и в редовните войски, но командосите са често първите, които използват новите технологии.

"Умни" каски

Технологиите на бъдещето са само част от програмата Land Warrior, междувременно прекръстена на Nett Warrior - в чест на починалия през 2008 г. американски ветеран Робърт Б. Нет. През Втората световна война офицерът Нет продължава, макар и тежко ранен, да се сражава с японците на едно от бойните полета на Филипинските острови, за което е удостоен с най-висшето американско военно отличие - Почетния медал на Конгреса на САЩ.

Nett Warrior е предназначена да свързва дигитално военнослужещите не само помежду им, а и с главната квартира. По този начин войниците се превръщат в елемент от така нареченото "водене на бойни действия в мрежа". Основното в системата е малкият, плосък екран, прикрепен към каската. Всеки войник може да вижда на него позициите на другарите си от екипа, топографски карти и друга тактическа информация.

По суша, въздух и вода

Проблем за електрониката на бойното поле е допълнителното тегло, което трябва да включат войските в и без това тежкото си бойно снаряжение. Ето защо военните залагат на миниатюризацията на апаратурата. Така например през месец юли армията на САЩ започна биомеханични тестове на екзоскелета Hulk. Разработената от оръжейния концерн Lockheed Martin система се състои от сандъче, което се носи като раница, и шини за краката, напомнящи електронни, медицински протези. Чрез този "външен скелет" войниците ще могат да пренасят с лекота до 100 килограма товар и през труднопроходими терени.

Особено важно място при вече използваните и тепърва разработващите се нови военни технологии играят сателитите и безпилотните самолети, осигуряващи точна информация от въздуха.

Новата комуникационна техника си поставя за цел да осигури по-добър достъп на бойците до сателитите и безпилотните самолети. Особено непилотираните самолети намират все повече приложение във въоръжените сили на западните съюзници. Междувременно вече няма почти нищо, което непилотираните самолети да не могат да разпознаят от въздуха. Оборудвани са с термични или оптични камери, лазерни далекомери и обозначители, маркиращи целите за евентуална въздушна или сухопътна атака.

Невидими на бойното поле

Бъдещите технологични новости ще служат не само за офанзивни бойни действия, а и да защитават живота на войниците. Така например американските военни, след свалянето на хеликоптер Chinook 47 от талибаните в Афганистан, обсъждат как хеликоптерите в бъдеще да станат по-сигурни. Армията е обявила за целта конкурс, в рамките на който се състезават четири фирми. Сред обсъжданите концепции е и комбинацията от две вече известни технологии: акустично разпознаване на снаряди и ракети, както и лазер за отклоняване на вниманието на противника.

При сухопътни бойни действия новите технологии трябва да осигуряват възможността, западните войски да не бъдат откривани и в идеалния случай да са напълно невидими. За целта се използва оборудване, прикриващо топлоизлъчването от войниците, което същевременно им осигурява и оптична маскировка.

Едновременно с това те ще са в състояние да виждат и разпознават по-добре противника - както нощем, така и при гъста растителност. Работи се по създаването на още по-добри сензори и усъвършенстване на алгоритмите за получаване на още повече данни от сензорите.

Нови несмъртоносни оръжия пък ще предоставят на войниците възможността да превърнат потенциалния противник в неспособен да оказва съпротива, без да му се причиняват трайни увреждания или смърт. Със силни светлинни импулси в различни цветове от спектъра на т. нар. "светлинно-диодни обездвижители" у противника се предизвиква световъртеж, дезориентация и прилошаване.

Източник: Дойче Веле