Тазгодишната Нобелова награда за мир бе връчена в отсъствието на лауреата й - китайският дисидент Лю Сяобо. По време на церемонията в Осло на мястото, където би трябвало да седи Лю Сяобо, беше поставен празен стол.

Председателят на норвежкия Нобелов комитет Турбьорн Ягланд защити решението на организацията: "Съжаляваме, че лауреатът не присъства, тъй като е в изолация в затвор в североизточен Китай. Нито съпругата на лауреата, нито най-близките му роднини, бяха допуснати да бъдат с нас. Затова и днес няма да връчим медал и диплома. Този факт сам по себе си показва, че присъждането на наградата беше необходимо и подходящо. Награждаваме Лю Сяобо с тазгодишната Нобелова награда за мир." В речта си Ягланд призова за незабавното освобождаване на Лю, тъй като той не е извършил никакво престъпление.

Пекин проведе международна кампания за бойкот на церемонията и обяви награждаването на дисидента за равносилно на "подкрепа за престъпността. В следствие 18 държави официално отказаха участието си.

Миналогодишният носител на наградата - американският президент Барак Обама заяви, че Лю Сяобо въплъщава универсални ценности и призова Китай да го освободи възможно най-скоро. "Лю Сяобо заслужава тази награда много повече от мен", заяви американският президент.

Около 100 души демонстрираха пред сградата на ООН в Пекин в днешния Световен ден на правата на човека броени часове преди в Осло да бъде връчена задочно Нобеловата награда за мир. "Пред сградата имаше повече хора, отколкото в предишни години на Световния ден на правата на човека", отбелязва анонимен служител на ООН.

Кореспондент на ББС съобщи, че преди церемонията китайските власти са задържали около 20 активисти и се опитват да бликорат достъпа до западни медии. Домът на Нобеловия лауреат в Пекин се охранява от униформени и цивилни полицаи, тъй като властите категорично отказаха да позволят на Лю или член на семейството му да получи наградата.

Източник: БНР