За първи път през 2021 г. вятърната и слънчевата енергия са генерирали 10% от електричеството в световен мащаб, сочи нов анализ.

Петдесет държави получават над една десета от електроенергията си от вятъра и слънцето, сочи ново проучване на мозъчния тръст в областта на климатичните промени Ember.

С възстановяването на икономиките от пандемията от COVID-19 през 2021 г. търсенето на енергийни продукти нарасна.

Търсенето на електричество отчиташе рекордни темпове. Това доведе до скок в генерираната от въглища електроенергия, която нараства с най-бързи темпове от 1985 г.

Проучването показва, че нарастването на необходимостта от електричество през миналата година е било еквивалентно на добавянето на държава с размерите на Индия към електрическата мрежа.

Слънцето, вятърът и други чисти източници са генерирали 38% от електричеството в световен мащаб през 2021 г. За първи път делът на електроенергията от вятърни турбини и слънчеви панели е 10%.

Делът на електроенергията, добивана от вятъра и слънцето, се е удвоил, в сравнение с 2015 г., когато беше постигнато Парижкото споразумение за изменението на климата.

Най-бърз преход към вятърна и слънчева енергия отчитат в Нидерландия, Австралия и Виетнам. И трите държави са прехвърли една десета от нуждите си за електричество от изкопаемите горива към зелени източници в последните две години.

"Нидерландия е страхотен пример за страна с по-северна ширина, която доказва, че не е важно единствено къде грее слънцето, а също така трябва да имаш правилната политическа среда, което е от голямо значение дали слънчевата енергия ще се развива," казва пред BBC Хана Броудбент от Ember.

Виетнам също отчита впечатляващ ръст, най-вече по отношение на слънчевата енергия, която нараства с над 300% само за година.

Енергийният преход ражда нови суперсили. Но дали те са готови за това?Светът постепенно започва да се отказва от изкопаемите горива, в резултат на което се налага преход към по-чисти източници на енергия

"В случая на Виетнам беше направена огромна стъпка по отношение на генерирането слънчева енергия, като процесът беще подпомогнат от преференциалните тарифи на правителството, което направи привлекателно за домакинствата и компаниите за комунални услуги използването на големи количества слънчева енергия," казва Дейв Джоунс от Ember.

Австралия е лидер сред водещите държави в световен мащаб по дял на слънчевата енергия -12%. В същото време делът на слънчевата енергия е едва 1% в Африка и 2% в Близкия изток. Индия отчита най-малък ръст в дела на слънчевата си енергия на годишна база от 2016 г.

През 2021 г. делът на слънчевата енергия в много източноевропейски държави пък остава на същото ниво, както през 2015 г., като това важи за България, Чехия, Румъния, Словакия и Словения.

"Това, на което станахме свидетели, беше огромен ръст в генерираната слънчева енергия през миналата година, който не посрещна нарасналото търсене на електричество, но пък доведе до спад в генерирането на електроенергия с помощта на въглища и природен газ."

Въпреки ръста и факта, че някои държави, като Дания, сега генерират над 50% от електричеството си от слънцето и вятъра, генерираната от въглища електроенергия също отчита забележителен ръст през 2021 г.

Голяма част от нарасналото търсене на електричество през 2021 г. беше посрещната от изкопаемите горива, като генерираната от въглища електроенергия се е увеличила с 9%, което е най-бързият темп на растеж от 1985 г.

По-голяма част от ръста в използването на въглища е била в азиатските държави, в това число Китай и Индия. В същото време нарастването на генерираната от природен газ електроенергия е било само 1%, което е индикатор, че нарасналите цени на газа са направили въглищата по-предпочитан източник за добив на електричество.

"Миналата година станахме свидетели на наистина високи цени на природния газ и използването на въглища беше по-евтино," казва Дейв Джоунс. "Това, което виждаме сега, е, че цените на природния газ в Европа и голяма част от Азия са 10 пъти по-високи, в сравнение с преди година, докато въглищата са три пъти по-скъпи“.

Той определя нарастването на цените на газа и въглищата като "двойна причина електрическите системи да изискват повече чиста електроенергия, защото икономиката се промени фундаментално."

Авторите на доклада казват, че въпреки ръста на електроенергия, добита от въглища през 2021 г., големи икономики, сред които САЩ, Великобритания, Германия и Канада, се стремят към постигането на 100% чиста енергия в следващите 15 години.

Този преход е стимулиран от опасенията относно ограничаването на нарастването на глобалната температура с под 1.5 градуса по Целзий този век.

За да се случи това, учени твърдят, че слънчевата и вятърната енергия трябва да растат с по около 20% всяка година до 2030 г.

Авторите на анализа пък посочват, че това вече е "изключително възможно ".

Войната в Украйна може също така да даде тласък на източници на електричество, които не зависят от вноса на руски петрол и природен газ.

"Вятърната и слънчевата енергия са тук и предлагат решение за излизане от множеството кризи, пред които е изправен светът, независимо дали става въпрос за климатична криза, или за зависимостта от изкопаеми горива, това може да бъде един наистина повратен момент," смята Хана Броудбент.