Този петък Съветът за сигурност на ООН се очаква да проведе гласуване на проекта за нова резолюция срещу Северна Корея, която има за цел, според авторите на документа, да върнат КНДР на масата на преговорите за денуклеаризация на Корейския полуостров. В навечерието на този акт Пхенян обяви, че не възнамерява да се отказва от ядреното оръжие. „Силите за ядрено сдържане са мирно средство за предотвратяване на ядрена война и защита на националния суверенитет на Корея", цитират днес китайските медии редакционните коментари на официоза на ЦК на Партията на труда на Корея „Нодон Синмун", пише Interfax.

В него се подчертава, че докато САЩ не премахната ядрената заплаха над Северна Корея, страната не може да се откаже от своите ядрени сили за сдържане. „Днес" - пише вестник „Нодон Синмун",- сред най-опасните райони от гледна точка на възможността за възникване на ядрена война е Корейският полуостров". По мнение на официоза действията на САЩ за решително разрешаване на ядрения проблем на полуострова остават само декларативни, а на практика те извършват провокационна дейност, насочена към усилена подготовка към ядрена война.

„Нодон Синмун" пише, че днес именно американската хегемония е водеща причина за разпространение на ядрени оръжия.

Същевременно от САЩ изключиха възможността за провеждане на военна операция срещу Северна Корея. Не се планира инвазия към КНДР, както и смяна на съществуващия режим чрез сила. Щатите призоваха международната общественост към възобновяване на диалога около ядрения проблем с КНДР. „Последните действия на КНДР по разработка на ядрено оръжие и междуконтинентални балистични ракети доведоха до това, че бяхме принудени да разгледаме нови методи за реагиране, като например силова позиция и политиката на сдържаност", заяви специалният посланик на САЩ за Северна Корея Босуърт.

"При това заявленията на властите на КНДР от сорта, че те ще отвърнат на заплаха или враждебна политика от страна на САЩ, са просто безпочвени. Дори обратно, не планираме инвазия в КНДР или силова смяна на режима в страната. Това сме заявявали неколкократно на управляващите в Северна Корея", добави Босурът. - Не се съмнявам, че преговорите и диалогът са най-добрите средства, които ще ни осигурят контрол над ядреното разоръжаване на КНДР. Не напуснахме масата на преговорите и сме готови към сериозни преговори със Северна Корея", каза той.

Както отбеляза в сряда постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин, участващ в изготвянето на новата проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН, целяща връщането на Пхенян към шестстранните преговори: „В резолюцията се разглеждат редица мерки от финансов характер, които предоставят конкретни правомощия на Съвета за сигурност", отбеляза той.

По негова информация документът предвижда, че международната общественост ще следи още по-стриктно и отговорно потокът от товари от и за Северна Корея, за да не се окаже, че именно в потока се съдържат стоки, имащи отношение към санкциите и служат за осъществяване на ядрената програма или ракетните разработки на Северна Корея.