Япония обяви един от най-мащабните спасителни финансови пакети, с който смята да противодейства на негативните икономически ефекти, предизвикани от разпространението на епидемията от COVID-19 в страната, пише Ройтерс.

От днес правителството на Шинзо Абе официално обяви извънредно положение в столицата Токио и още шест префектури, в които живеят 44% от населението на страната. В същото време управляващите представиха и плановете си за финансови стимули, които имат за цел да компенсират загубите на бизнеса и свиването на доходите на японците.

Общият размер на спасителния пакет е на стойност 108 трилиона йени, или почти 1 трилион щатски долара. Това се равнява на около 20% от брутния вътрешен продукт на страната, като по този начин "финансовата базука" на японците далеч надминава мерките, обявени от Белия дом (които възлизат на около 11% от БВП на САЩ), както и германските, които са на стойност около 5% от БВП, пише още Ройтерс.

Какво обаче включва японската стратегия за противодействие на икономическата криза, предизвикана от коронавируса? В основата ѝ са заложени пет основни стълба.

Фискални стимули

Всяко домакинство, чиито доходи са засегнати от пандемията, ще получи еднократна финансова помощ от 300 000 йени, което се равнява на около 2 750 щатски долара. Семействата, които получават детски надбавки, ще получат по 10 000 йени (малко над 90 долара) на дете допълнително.

Малките и средните фирми също ще получат помощи от държавата, в зависимост от степента, в която са засегнати.

Компаниите, които искат да запазят служителите си, ще бъдат подпомогнати, като част от възнагражденията ще бъдат поети от държавния бюджет.

Подкрепа за здравеопазването

Японската компания Fujifilm Holding ще удвои производството на антигрипното си лекарство Avigan, което в Китай бе използвано и за лечение на COVID-19. Дозите ще бъдат достатъчни за третирането на над 2 милиона пациенти.

Ще бъде осигурено финансиране за покупката на допълнително медицинско оборудване и за увеличаване на броя на болничните легла в страната. Местните власти ще получат субсидии за покриване на разходите за лечение на заразените с коронавируса.

Ще бъде създаден и резервен фонд, постъпленията в който ще се използват за противодействие на бъдещи инфекциозни заболявания.

Карантината ще свърши, но колко дълго ще бъде възстановяването?След като достигна най-ниските си нива за последните 50 години, безработицата в САЩ започва да се повишава на фона на блокирането на икономиката


Защита на най-засегнатите сектори

Правителството ще осигури държавни гаранции за най-засегнатите компании, които ще им осигурят достъп до кредити с нулева лихва без обезпечение. Инструментите на Японската банка за развитие пък ще се използват в подкрепа на големите корпорации.

Авиокомпаниите също ще получат финансова подкрепа, както и възможност за отлагане на дължимите от тях летищни такси.

Данъчни облекчения

Корпоративният данък за малките и средни предприятия ще бъде намален, а най-засегнатите от пандемията компании ще бъдат освободени от задължението да плащат данък върху сградите и дълготрайните материални активи.

Фирмите, които отчитат рязко понижение на приходите, ще получат гратисен период от една година за плащането на част от данъчните си задължения.

Критериите за кандидатстване за данъчен кредит също ще бъдат разширени, така че да обхванат по-голяма част от губещите предприятия. Ще бъдат удължени и данъчните облекчения при покупка на автомобили.

Реформа на веригата за доставки

Японското правителство ще осигури субсидии за японските компании, които решат да върнат в страната производството на определени продукти или суровини.

Държавата ще окаже специална подкрепа на фирмите, които решат да диверсифицират локациите на своите производства, които в момента са силно концентрирани в определени региони и по-конкретно в страните от Югоизточна Азия.