Япония отчете 2.49 трлн. йени (32 млрд. долара) търговски дефицит за 2011 г., който е първият за страната от 1980 г. Дефицитът се дължи отчасти на миналогодишното цунами и поскъпналата йена.

Износът на Япония за миналата година е намалял с 2.7% до 65.55 трлн. йени (843 млрд. долара). Понижението се дължи на икономическия ефект от земетресението от 11 март и последвалото цунами, както и на поскъпването на йената спрямо щатския долар, и на мрачните перспективи пред световната икономика.

През декември търговският баланс на Япония отчита дефицит от 205.1 млрд. йени, според министерството на финансите на страната.

Данните са индикатор за нарастващия натиск върху третата най-голяма икономика в света, която разчита до голяма степен на износа за икономическия си растеж. Скъпата йена, дълговите проблеми в Европа и наводненията в Тайланд влошават постигнатите резултати, откакто земетресението през март наруши производството в Япония.

Проблемите в Европа и САЩ оскъпиха йената, тъй като инвеститорите от цял свят гледат на нея до известна степен като на валута-убежище.

Поскъпващата йена намалява стойността на печалбите в чужбина, когато те бъдат върнати в Япония и прави японските продукти по-неконкурентни на международните пазари. Обменният курс падна до около около 77 йени за долар напоследък, но износителите твърдят, че японската валута все още е прекалено скъпа.

Скъпата йена принуди компании като Nissan Motor Co. и Panasonic Corp. да преместят част от производството си в чужбина, тенденция, която може още повече да навреди на японския износ.