Японски учени откриха огромни залежи на редки земни минерали на дъното на Тихия океан, които са достатъчни за поддръжката на „хай-тек” индустрията в страната за следващите 200 години, съобщава АФП и бТВ.

Професор Ясухиро Като от университета в Токио съобщи, че около 6.8 млн. тона ценни материали, използвани за производството на електрически коли, мобилни телефони и лазери, били открити на дълбочина 5 600 м. близо до остров Минамиторишима, на 2 000 км югоизточно от Токио.

Сред новооткритите находища на редки елементи е диспросият, който се използва в двигателите на хибридни автомобили.

„Специално за залежите на диспросий, мога да кажа, че сме намерили 400-пъти годишното количество, използвано от индустрията в Япония,” заяви Ясухиро Като.

„До три години можем да започнем сондажи на дъното, използвайки технологии за извличане на петрол, а до пет години ще започнем да добиваме и използваме редките метали,” добави професорът.

До момента това е единственото откритие на големи залежи на редки минерали в ексклузивната икономическа зона на Япония.

Китай снабдява повече от 90 процента от световното количество редки минерали, но Пекин ограничава износа им с аргументи за запазване на околната среда, припомнят наблюдатели.

Диспросият се използва при направата на магнити, батерии, автомобили, лазери, ракети, вятърни турбини и мобилни телефони.