Излишъкът по текущата сметка на Япония е намалял с по-малко от очакваното през април, което е поредният признак, че производителите напредват с възстановяването на изгубеното производство и доставките след разрушителното земетресение и цунамито в страната през март, информира Reuters.

Данните предполагат, че Япония ще избегне дефицит по текущата сметка, тъй като износът се възстановява.

Банковото кредитиране в Япония пада в 12-те месеца до май с най-малкия темп от 18 месеца, тъй като някои компании са търсили допълнителни средства, за да се справят с последствията от природните бедствия, показаха отделни данни днес.

Днешните данни са поредните доказателства, че японската промишленост се възстановява с по-бързи темпове от предварително очакваното.

Това увеличава вероятността третата най-голяма икономика в света да излезе от кратката рецесия причинена от природните бедствия и да продължи да расте през втората половина от годината.

Излишъкът по текущата сметка на Япония пада с 69.5% на годишна база през април. Спадът беше по-малък от предварително очакваните 84.3%, въпреки че надхвърля понижението от 34.3%, регистрирано през март.

Излишъкът възлиза на 405.6 млрд. йени (5 млрд. долара), което е почти два пъти над предварителните очаквания за 210 млрд. йени.

Отпуснатите от японските банки кредити намаляват с 0.7% през май в сравнение с година по-рано, показаха данни на централната банка.

Кредитирането в страната пада в 18-ти пореден месец, но спадът се забавя, което предполага, че земетресението и цунамито от март са допринесли за ръст в корпоративното търсене на финансиране.

БВП на Япония вероятно се е свил 3.0% на анюализирана основа през първото тримесечие на 2011 г., или по-малко от първоначално обявения спад от 3.7%, според проучване на Reuters. Официалните данни се очакват на 9 юни.

Анализаторите очакват японската икономика отново да се свие в периода април-юни, което би отбелязало три последователни тримесечие на икономически спад, след което да възстанови растежа си през втората половина на годината.