Япония е водеща държава в производството на хуманоидни роботи, но в момента е принудена да си внесе от чужбина подобни апарати, които да помогнат за преодоляване на щетите от инцидента в АЕЦ "Фукушима Дайичи".

Операторът на централата ТЕПКО е изпратил два американски робота Packbot, за да изследват зоните, където не могат да проникнат хора поради много високата радиоактивност. На разположение на японците са предоставени и роботи, произведени от френската ядрена индустрия.

Макар в страната да има 50-ина атомни реактора, японското правителство никога не е насърчавало разработването на специализирани роботи за извършване на дейност от този род, подчертават експертите. "При роботите за индивидуална употреба има пазар и големите компании продължават да инвестират в производството им.

В САЩ армията прави огромни инвестиции за изследователска работа по специализирани роботи. В Япония обаче е забранено да се разработват военни роботи", обяснява Хаджиме Асана, професор в Токийския университет и член на работна група по тази тема, създадена след инцидента в АЕЦ.

Освен това до земетресението на 11 март в Япония никой не си е представял, че на архипелага може да стане ядрена катастрофа, добавя той. "Това обяснява защо правителството не е инвестирало в развитието на този тип апарати. То започна нещо, но го изостави насред пътя", подчертава японският учен.

Източник: БГНЕС