Японската икономика изненадващо отбеляза по-малък ръст от очакваното през второто тримесечие, след като компаниите намалиха разходите си, а стоковите запаси намаляха, информира Bloomberg.

БВП на Япония е нараснал с 2.3% на годишна база през второто тримесечие на годината, докато през миналия месец беше обявена прогноза за 3.7% ръст.

Днешните данни показват, че възстановяването на Япония от най-тежката й рецесия след Втората световна война е по-слабо отколкото се очакваше и засилват натиска над новото правителство да възстанови търсенето. Безработицата в страната е рекордно висока, а една трета от производствения капацитет на заводите не се използва, което означава, че растежът на японската икономика може да зависи от търсенето в чужбина.

Индексът Nikkei 225 Stock Average губеше 0.4% след обедната почивка на токийската борсата. Доларът се разменяше срещу 91.41 йени, в сравнение с 91.65 йени преди обявяването на данните.

Втората най-голяма икономика в света нараства с 0.6% през второто тримесечие в сравнение с първото. От правителството миналия месец прогнозираха 0.9% ръст. За сравнение, европейската и щатската икономики се свиват с 0.1 и 0.3%, респективно.

Нетният износ е допринесъл с 1.6 процентни пункта към ръста на японската икономика. Стоковите запаси обаче намаляват с повече от очакваното, което е отнело 0.8% от ръста.

Данните от второто тримесечие насам предполагат, че ръстът на японската икономика намалява. Увеличението на промишленото производство се забавя за четвърти пореден месец през юли, нивото на безработицата скача до безпрецедентните 5.7%, а машинните поръчки, които са индикатор за капиталовите разходи, падат с 9.3%.

Toyota Motor Corp., която през тази година очаква да направи с една трета по-малко автомобили отколкото има капацитет, обяви миналия месец, че ще затвори производствена линия в завода си Такаока в централна Япония. Компанията планира да намали капиталовите си разходи с 36% през финансовата година, приключваща на 31 март.

Капиталовите разходи са се понижили с 4.8% миналото тримесечие, което е повече от първоначално очакваните 4.3%. Потреблението нараства с 0.7%.