Японската икономика е нараснала през третото тримесечие с по-малко от първоначално изнесените данни, след като компаниите са намалили разходите, информира Bloomberg.

БВП на Япония е нараснал с 1.3%, или с по-малко от обявените 4.8% ръст миналия месец, показаха днес официалните данни. Ревизията на данните, която беше по-голяма от очакваната, също така показва, че спадът на цените се е ускорил.

Акциите на японските компании се обезцениха, след като данните потвърдиха отново опасенията по отношение на трайността на възстановяването, което е подложено под риск от страна на дефлацията и поскъпващата йена.

Министър-председателят Юкио Хатояма вчера обяви план за стимулиране на икономиката на стойност 7.2 трлн. йени (81 млрд. долара), който има за цел избягване на рецесията през следващата година.

В номинално изражение икономиката се е свила с 0.9% през миналото тримесечие, което с повече от предварително обявеното свиване от 0.1%. Дефлаторът на БВП, който е най-широкият индикатор за спада на цените, се понижава с 0.5% в сравнение с предварително обявения ръст от 0.2%. Индикаторът е нараствал само два пъти през изминалото десетилетие.

Индексът Nikkei 225 се понижи с 1.3%, като спадът се оглавяваше от Honda Motor Co. и Mizuho Financial Group Inc. Йената се търгуваше на ниво от 88.45 йени за долар към 12:56 часа в Токио в сравнение с 88.40 йени за долар преди доклада.

Инвестициите на компаниите са основната причина за ревизията на данните надолу през миналото тримесечие. Капиталовите разходи са се понижили с 2.8% през последните три месеца до септември, в сравнение с предходното тримесечие. Предварително обявените данни миналия месец бяха за ръст от 1.6%.

Икономиката на Япония е нараснала с 0.3% през третото тримесечие в сравнение с предходните три месеца, което е по-малко от първоначално обявените 1.2%.

Потребителските разходи, които съставляват около 60% от икономиката, нарастват с 0.9%, в сравнение с първоначално обявения ръст от 0.7%. Износът се е увеличил с 6.5% в сравнение с предходното тримесечие, след като първоначално беше обявен ръст от 6.4%.

Някои компании износителки ограничават разходите си, тъй като поскъпването на йената до 14-годишен връх заплашва печалбите и пазарния им дял.

Най-големият автопроизводител в Япония Toyota Motor Corp. планира да намали капиталовите си инвестиции със 70 млрд. йени в сравнение с пъвроначалните си планове за финансовата година приключваща през март.