Културният орган на Организацията на обединените нации – ЮНЕСКО, остави Големия бариерен риф извън списъка си със застрашени обекти на световното културно и природно наследство.

Решението, взето на срещата на организацията в полския град Краков, позволява на австралийското правителство да избегне политически неудобства и потенциални щети върху печелившата туристическа индустрия на страната, коментира агенция Reuters.

"Ние предприемаме всички възможни действия, за да гарантираме, че това велико чудо на света ще остане жизнеспособно и здраво за бъдещите поколения", заяви австралийският министър на енергетиката Джош Фрайънбърг пред Australian Broadcasting Corporation Radio.

Управлението на Големия бариерен риф в Австралия е подложено на продължителна критика на фона на най-голямото измиране на корали в резултат на най-мощния Ел Ниньо от 20 години насам.

Учените смятат, че метеорологичното явление се влошава от изменението на климата.

Австралия успешно лобира сред 21-те членове на ЮНЕСКО да не поставя Големия бариерен риф в списъка на застрашените обекти, което би струвало на страната 56 милиарда долара.

Ангажиментът на Австралия за справяне с изменението на климата обаче контрастира с отношението на правителството към бизнеса с полезни изкопаеми.

Страната е втората по големина износителка на въглища, като властите подкрепиха създаването на нова мина за 4 млрд. долара от Adani Enterprises, която ще пренася милиони тонове въглища през водните пътища на Големия бариерен риф.

Терминалът на Adani, разположен в непосредствена близост до рифа, също ще трябва да бъде разширен, за да побере целия допълнителен трафик.

Това, твърдят природозащитниците, би довело до натрупването на пръст и отломки над него, причинявайки щети на неговата екосистема.

Въпреки че не вписа застрашеното от унищожение световно чудо в списъка си, ЮНЕСКО изрази "сериозна загриженост" за благополучието му.

Организацията призова Австралия да ускори усилията си за подобряване на качеството на водите, посочвайки, че това е "от съществено значение за цялостната устойчивост на рифа".