Twitter публикува най-новия си доклад относно исканата информация за потребители на платформата от страна на правителствата по света.

За периода юни-декември 2018 г. платформата е получила 6 904 запитвания от националните власти по света, което е спад от 6% спрямо предходния 6-месечен период.

Запитванията са били за информация относно 11 112 акаунта на потребители. Twitter са дали информация на властите в приблизително половината от случаите.

Властите в САЩ са абсолютен доминант в това отношение, като са отговорни за 1/3 от всички запитвания. САЩ е поискала информация 2 092 пъти в рамките на наблюдавания период за общо 3 860 акаунта.

86 държави са искали информация от Twitter през периода. След САЩ най-много запитвания идват от Япония (20% от всички молби). Запитванията от Великобритания (13%), Индия (6%), Германия (6%) и Франция (5%) оформят общо 30% от всички молби за предоставяне на информация.

Конкретно за България, през периода няма налична информация за запитвания относно акаунти.

По отношение на молбите за премахване на публикувано съдържание в Twitter, от България има едно запитване, обхващащо 7 акаунта. Молбата не е уважена.

Когато става дума за запитвания за премахване на съдържание, не е задължително това да е поискано от българското правителство, тъй като всеки може да претендира, че дадено съдържание провокира омраза, разпространява неверна информация и прочее, и прочее.

15% от акаунтите в Twitter са ботовеЗа момента те не представляват опасност за автентичните потребители на сайта за микроблогинг

166 513 акаунта са били премахнати през периода поради промотиране на тероризъм. Това е спад от 19% спрямо предходния 6-месечен период.

Цели 458 989 акаунта са били премахнати поради нарушения на правилата, свързани със сексуална експлоатация на деца.