Британците са натрупали толкова много дългове от заеми и кредитни карти, че общата стойност на дължимите суми надвишават цялостния растеж на икономиката, показа ново проучване днес.

Финансовият консултант Грант Торнтън прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) ще достигне 1.33 трилиона лири, което е по-малко от 1.35 трилиона лири, неизплатени суми по ипотеки, кредитни карти и персонални заеми през юни, съобщи вестник "Индипендънт".

Това символично разминаване е първият случай, при който населението на страната от 60 млн. души дължи повече пари на банките в сравнение със сумата, изкарана от всички фирми и предприятия във Великобритания. Тези данни са предупреждение, че персоналните заеми са излезли извън контрол и все повече хора са склонни да прекрачат "финансовия ръб".

Разрастващият се пазар на жилища е най-съществената причина, поради която потребителските задължения са се повишили така рязко, като в момента те възлизат на 1.131 трилиона лири. Дълговете по персонални заеми и кредитни карти са 214 млрд. лири. Като цяло британците дължат на банковите институции зашеметяващата сума от 1.345 трилиона лири.

Грант Торнтън обяснява това високо ниво на земите на британското култура "купи сега, плати после" и предупреди, че покачването на лихвите може да се окаже сериозно бреме за британските домакинства.

"За щастие, повечето потребителски дългове за подсигурени и могат да бъдат изплатени за няколко години, в противен случай щяхме да фалираме", посочи икономистът Стивън Гофорд, ръководител на проучването.

Вчера на финансовия уебсайт moneyexpert.com бяха посочени данни, че 2.5 млн. души са "много загрижени" за личното си финансово състояние.

В САЩ внезапната невъзможност на неплатежоспособни заемоискатели да изплатят жилищните си заеми в последните месеци породи на кризата на високорисковите ипотечни кредити "subprime", която предизвика смут на финансовите пазари и изтегляне на милиарди британски лири от различни фондове, припомня "Индипендънт".