ЕС е изготвил рамково споразумение за първите санкции срещу Русия след края на Студената война. Това е по-силен от очакваното отговор на кризата в Украйна и показва солидарност с Вашингтон в опита му да накаже Москва за нахлуването в Крим. Междувременно американския президент Барак Обама предупреди Русия, че е изправена пред нови наказания ако не промени поведението си в Украйна. Той добави, че е с Украйна докато имаше среща с новия й министър-председател във Вашингтон.

Санкциите на ЕС ще доведат до забрана за пътуване и замразяване на активите на списък от все още нерешени лица и фирми обвинени от Брюксел, че са нарушили териториалната цялост на Украйна, съобщава БНР. Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че санкциите ще бъдат наложени до понеделник освен ако не бъде постигнат дипломатически напредък.

Руският борсов индекс спадна след новината с 2.6%, а централната банка беше принудена да похарчи 1.5 милиарда долара, за да подкрепи рублата, тъй като инвеститорите се изплашиха, че Русия може да се сблъска с неочаквано сериозни последствия заради плановете си да анексира Крим.

Мерките на ЕС ще бъдат подобни на вече съобщените от Вашингтон, но ще имат много по-голямо значение, тъй като Европа купува голяма част от руския петрол и газ, докато САЩ са само малък търговски партньор. През 2012 стойността на търговския обем на ЕС с Русия е бил 335 милиарда евро, което е около 10 пъти повече от този на САЩ.

Забраните за пътуване и замразяването на активи могат да лишат членове на руския елит от посещения в европейски градове, където имат втори жилища и където в европейски банки държат пари в брой. Европейски официални лица уточниха, че Путин и Лавров няма да попаднат в списъка, за да се поддържат каналите за комуникация отворени. В списъка най-вероятно ще попаднат близки от обкръжението на Путин, които са в секретните служби и военните среди, както и представители на правосъдието.

ЕС добави, че подготвя също и други допълнителни мерки като ембарго върху оръжието и търговски ограничения.