Според Moody's Investors Service световната икономика ще се забави, тъй като инфлацията остава по-силна от очакваното, но може да има и някои "джобове на устойчивост".
"Очакваме забавяне на растежа в глобален мащаб и това ще окаже влияние върху развиващите се пазари в Азия чрез условията на търговия, както и върху достъпа до финансиране в региона", коментира пред CNBC Мари Дирон, управляващ директор за глобалния суверенен и субсуверенен риск в Moody's Investors Service.
Дирон заявява, че забавянето на растежа може да се дължи на три фактора: по-високите лихвени проценти, които продължават да са факт, забавянето на растежа в Китай, както и на напрежението във финансовата система.
Въпреки че централните банки успяха да насочат световната икономика и да "създадат дезинфлационна тенденция" чрез повишаване на лихвените проценти, инфлационните рискове все още са проблем, категорична е тя и добавя:
"Все още съществуват рискове, че инфлацията може да се окаже по-устойчива от очакваното в момента, а това би довело до по-високи рискове за по-дълго време и по-бавен растеж".
Вторият риск е стресът във финансовата система, посочва Дирон:
"Видяхме, че банките абсорбират този период на по-високи лихвени проценти, което оказа известно положително въздействие върху маржовете на някои от тях, но също така се нуждаеха от корекция в бизнеса, за да продължат да привличат депозити. Едновременно с това е възможно да има джобове на стрес, които в момента не са се проявили съвсем ясно, но потенциално могат да се материализират по-късно тази година и през следващата."
И накрая, Китай е трети източник на уязвимост.
Moody's не очаква бърз обрат във втората по големина икономика в света и вижда "относително бавен растеж в Китай с последици за целия регион".
"Това е прогноза, която наистина е помрачена от рискове за влошаване. И това може да се отрази на процента на неизпълнение на задълженията."
Джобове на устойчивост
Въпреки че Moody's очаква предстоящо забавяне на глобалната икономика, може да има някои "джобове на устойчивост", смята Дирон. По думите ѝ рейтинговата агенция вижда сравнително стабилен растеж и благоприятни условия на пазари като Индия и Индонезия.
По-специално Индонезия има потенциал да материализира "огромните си природни ресурси" и да развие секторите надолу по веригата “чрез преработка на минерали по веригата на стойността”.
Страната от Югоизточна Азия има големи природни залежи, включително калай, никел, кобалт и боксит - някои от които са важни суровини за производството на електрически превозни средства.