От над 15 години диамантената индустрия предупреждава, че светът може да се окаже в недостиг на скъпоценни камъни.

Но до този момент не се случва нищо подобно. Напротив, търсенето на диаманти не нараства с очакваните темпове, докато в същото време добивните компании произвеждат все повече и повече скъпоценни камъни, пише Bloomberg.

Свръхпредлагането на пазара обаче може би върви към своя край, смятат експертите, цитирани от изданието. Според прогнозите на Berenberg Bank през 2021 г. търсенето вече ще надвишава добивите, а цените постепенно ще започнат да вървят във възходяща посока.

През последните няколко години диамантената индустрия преживя нещо като мини криза, особено в сегмента на по-малките и по-евтините камъни, тъй като там предлагането е най-високо. Бизнесът беше "ударен" и от срива на индийската рупия, тъй като Индия е най-големият пазар за диаманти в света.

Там се случват по-голямата част от сделките, както и преработката на скъпоценните камъни и превръщането им в бижута. Евтината рупия обаче оскъпява диамантите за местните купувачи и търговци.

Според Berenberg добивните компании ще трябва да почакат още известно време, преди цените да започнат да вървят нагоре. Прогнозите сочат, че през следващите две години те вероятно ще се задържат почти без промяна, а през 2021 г. може да се очаква минимално повишение от 1-2%.

Пикът в добива на диаманти беше регистриран през 2006 г., когато производството достигна 176 млн. карата. Според анализаторите, цитирани от Bloomberg, едва ли някога ще видим отново подобни равнища.

В годините на финансовата криза добивите намаляха рязко, а през последните 7-8 години отчитат устойчив ръст, благодарение на новите находища и проекти.

В анализ на инвестиционната компания Panmure Gordon се посочва, че броят на новооткритите мини започва да намалява, а някои от старите се очаква да бъдат закрити в началото на следващото десетилетие. Прогнозите сочат, че през 2021 г. на пазара ще има дефицит от 15 млн. карата, или около 10% от общото предлагане.

Представителите на диамантената индустрия се надяват, че този път прогнозите ще се окажат верни и цените плавно ще започнат да се повишават. Най-големият производител на диаманти в света De Beers отчете най-слабия си годишен старт през 2019 г.

През януари и февруари компанията реализира продажби за 990 млн. долара, което е най-ниското ниво от 2016 г. насам.