Островната държава Куба започва да се оглежда за чуждестранни инвестиции.

Новият президент на страната Мигел Диас-Канел, който замени на поста Раул Кастро, започва сложна игра на баланс между икономическите проблеми на Куба и вижданията на комунистическата партия в страната.

Въпреки че новият държавен глава е начело на Куба от съвсем скоро, вече има сигнали за започнали множество преговори относно евентуални инвестиции в сектори, като инфраструктура, земеделие, туризъм и енергетика, предава Financial Times.

Френският енергиен гигант Total и германският конгломерат Siemens са сред инвеститорите, които планират да открият на острова 600-мегаватова електроцентрала, която ще работи на газ.

През миналата седмица Ceiba Investments - компания, основана на офшорния остров Гърнси, имаща над 20 години опит на кубинския пазар, обяви инвестиция в размер на 150 млн. долара за обновяването на четири хотела и изграждането на един чисто нов в партньорство с местната фирма Cubanacan и испанската верига хотели Club Meliá.

„Преговорите и осъщестяването на тези трансакции отнеха 6 месеца, което, вярвам, е нещо като рекорд”, коментира Себастиан Бергер, изпълнителен директор на Ceiba Investments. „Надявам се това да е знак, че инвестиционните процеси в Куба започват да набират скорост”, добавя той.

Куба има спешна нужда от свежи капитали. Приходите, идващи в миналото от богатата на петрол Венецуела, секнаха, откакто в южномамериканската страна се вихри свирепа икономическа и хуманитарна криза.

Заченките на туристически бум, предизвикан от посетители от САЩ, също утихнаха, след като президентът на страната Доналд Тръмп предприе политика за отдалечаване от Куба, след като неговият предшественик Обама направи точно обратното в края на управлението си.

Освен това износът на Куба в чужбина се сви с 23%, или 4 млрд. долара, спрямо 2014 г.

Катар отмени входните визи за гражданите на 80 страниГражданите на тези страни, сред които е и България, ще получават разрешително за многократно влизане в страната при представянето на паспорт с минимум шест месеца валидност и билет за по-нататъшно пътуване или обратен билет

Проблемите пред Куба обаче не са един и два. В страната фукнционира странен икономически модел на база принципите на комунизма, работи се с дуалистична валутна система, а срещу Куба има вдигнати американски рестрикции. Всичко това прави привличането на чуждестранни инвеститори не особено лека задача.

„Комунистическата партия няма много избор, освен да гледа в посока бързо движение напред”, коментира представител на партията пред Financial Times.

„Те трябва да разрешат повече капитализъм на местна територия - нещо, което не желаят да правят, или бързо да реформират държавния апарат, така че да увеличат притока на чуждестранен капитал. Диаз-Канел е натоварен с тази задача”, добавя неназованият партиен член.

По думите на Себастиан Бергер, проектът за обновяване на хотели включва реновиране на петзвездния бизнес хотел Meliá Habana, като финансирането идва от Ceiba с подкрепата на Cubanacan и Meliá.

През последните две години Куба подписа сделки с чуждестранни инвеститори на обща стойност от рекорните 3.5 млрд. долара, но към днешна дата по малка част от проектите е започнала работа. Плановете за обновяване на основното летище на Хавана и реновация на железопътния транспорт, която ще се прави с руски пари, се отлагат вече повече от година.

Все още не е обособена земя за изграждането на четири голф комплекса на обща стойност 2 млрд. долара, договорени през последните три години.

Енергийният проект на Total и Siemens все още не е финализиран, след като имаше забавяния през миналата година.

През миналата година, според властите, в Куба са влезнали 600 млн. долара под фирмата на чуждестранни инвестиции.

Ново посолство, пейка и 2 магнолии: Как се промени Хавана за 2 г.Промените за кубинците настъпват бавно след историческото сближаване със САЩ

Куба няма да се радва на икономически растеж, докато нейните лидери не решат да променят позицията на държавата, която се държи като пречка пред развитието, става ясно от думите на Карлос Саладригас, бизнесмен от Маями.

„Тази фундаментална промяна се случи в Китай и Виетнам и сега чакаме за същото и в Куба”, казва той.

Куба обмисля създаването на съвместни фирми с българско участиеРазглежда се възможността за създаването на съвместни предприятия в хранително-вкусовата промишленост, ВиК, енергетика, ИКТ и туризма

Едно от малките изключения от кубинското правило е туризма.

Въпреки 6% спад на посетителите през миналата година, в страната вече има строежи на няколко нови петзвездни хотели, притежавани от управляваната от военните компания Gaviota, които ще се контролират от чуждестранни групи.

От друга страна пък администрацията на Тръмп забрани на американските посетители да се настаняват в хотели, притежавани от горепосочената компания.