При своето завръщане китайската икономика доведе със себе и нежелана компания. Замърсяването на въздуха в страната се завърна на нивата отпреди блокадата.

Основните замърсители надхвърлиха нивата на концентрация отпреди година за първи път от началото на блокадите около COVID-19 през януари, сочи нов доклад на Центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух.

Скокът след понижение от до 40% идва, след като заводите заработиха отново, а трафикът се завърна на пътищата.

Увеличаващият се смог е индикация, че икономическото възстановяване се предвожда от най-замърсяващите сектори, казва Лаури Миливирта, старши анализатор на центъра.

Това също така оправдава страховете на много природозащитници, че стимулите след вируса ще разчитат сериозно на тежката индустрия, подобно на това, което се случи след финансовата криза от 2008 г., пише Bloomberg.

“Нарастващите нива на замърсяване са пример за това, че зелената икономика и чистата енергия трябва са са приоритет при възстановяването от кризата от COVID-19,” казва Миливирта в доклада. “Всички погледи са насочени към Китай като първата голяма икономика, която заработи, след като беше блокирана.”

Франция ще насърчава колоезденето след пандемията Правителството разработва финансова схема на стойност 20 миилона евро, с която всеки собственик на велосипед ще може да разчита на безплатен ремонт

Средните нива на азотен диоксид и озон за последните 30 дни вече надхвърлят тези от миналата година, сочат данни от 1 500 станции за следене на чистотата на въздуха в цялата страна, според центъра.

Серният диоксид и нивата на въздушни прахови частици са по-високи, в сравнение с януари, когато правителството започна да ограничава движението с цел забавяне на разпространението на коронавируса.

По време на блокадата нивата на азотен диоксид в Китай паднаха с 40%, докато тези на въглероден диоксид намаляха с 25%.

Замърсяването се е увеличило повече в райони, в които изгарянето на въглища е основен източник на енергия, според доклада.

В градове, като Пекин и Шанхай, бяха положени усилия за подмяна на въглищата с по-чисти форми на енергия и замърсяването все още остава по-малко, в сравнение с нивата от миналата година.