Петролното ембарго на Запада срещу Иран изглежда зацикли, пише Ръст Уинтър в Business Insider. Успехът на подобен тип ембарго зависи от две променливи:

1) дали Саудитска Арабия може бързо да увеличи производството си, за да задоволи търсенето в Европа

2) дали Китай и Япония ще съдействат.

Сега, след двуседмично забавяне Иран предприема своя ход, като отрязва доставките за френските и британските петролни компании. На фона на пълното европейско ембарго, което е в сила в момента, последният удар ще бъде нанесен от Иран. От AP информират, че Азия учтиво „отряза“ Европа и САЩ, като Китай дори стигна дотам, че дори увеличи вноса на петрол от Иран.

Трябва да се отбележи, че когато Либия спря производството на петрол, Саудитска Арабия се възползва от възможността да влияе на пазара и нищо повече.

Увеличаването на производството на петрол носи и по-големи разходи, а именно че уврежда петролните полета. Допълнителното производство също така ще включва тежък петрол, който пазарът не иска. Освен това, производството на Саудитска Арабия вече е близо да пълния си капацитет. Последно, доставянето на допълнителни 600 000 барела петрол дневно на Европа ще означава преминаване през Ормузкия проток, което би било пряка обида за Иран и Саудитска Арабия би желала да избегне това.

Едно от малко коментираните неща в западните медии е, че Саудитска Арабия вече е сключила специални договорки да изпраща 100% договорения петрол за Япония и Китай. Така че изглежда, че твърденията, че Саудитска Арабия просто ще увеличи производството, за да задоволи търсенето в Европа, са просто приказки на хора, които се опитват да придадат положителна светлина на случващото се.

На фона на нарастващата за пореден път цена на петрола и на тези събития, моментът на следващия аукцион на евтини дългосрочни кредити за европейските финансови институции (LTRO) не може да е по-стряскащ. Освен че се простреля в крака, Европа сега може да отнесе и главата си, като осигури нова финансова инжекция, така че спекулантите да могат да се развихрят на енергийните пазари. Увеличаването на евтините кредити в момента в замяна за токсични активи би било върховна глупост.

Като част от тази геополитическа партия шах, съветникът по националната сигурност на САЩ Том Донилън посети Израел, за да апелира “да се позволи на санкциите да проработят”. На фона на напредващата ядрена програма и на наложеното обратно ембарго срещу Европа, в Иран със сигурност са доволни от развитието на партията.

На 20 януари министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху изрази мнение пред председателя на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси, че моментът за действия спрямо Иран е сега. През тази седмица израелската преса (но не в западната) писа, че Нетаняху е казал, че наложеното ембарго срещу Иран няма ефект. Демпси, който е считан за адвокат на израелските възгледи, използва същата реторика, казвайки, че Нетаняху се чувства измамен и предаден от САЩ.