Преговарящи от цял свят се събират в полския град Катовице за ежегодната климатична среща на върха на ООН за изменението на климата.

Очаква се във форума да участват държавни и правителствени ръководители на страни-членки на Европейския съюз и представители на международни организации. Българският президент Румен Радев заминава днес за участие във форума, на който ще говори в понеделник, предава БНР.

Участниците в конференцията на ООН за промените в климата ще обсъждат как да бъде приложено глобалното споразумение за климата, договорено в Париж преди три години. Очаква се на срещата да бъде поставена и темата за преустановяване на добива на твърди горива в Европейския съюз.

В изказването си на форума президентът Румен Радев ще представи позицията на България. Той вече заяви, че е отказал да подкрепи декларацията на Австрия по темата, защото не отговаря на интересите на страната ни. Според Радев България не може да допусне загуба на конкурентоспособност в енергетиката и ще работи за запазването на социалните права на работещите в сектора.

На среща с ръководителите на КНСБ и КТ Подкрепа в петък президентът каза, че е предложил за съгласуване с правителството по-категоричен вариант на българската позиция за срещата в Катовице.

"Този въпрос изисква и откровение от страна на управляващите по отношение на целия бранш. Иска ясен ангажимент и за развитие на въгледобива, и на нашите ТЕЦ-ове и на начина на разпределяне и използване на студения резерв, както и един план вече в по-далечно бъдеще - по какъв начин може да стане преструктуриране на сектора. По какъв начин, и с помощта на ЕС, защото има такива програми, в които България не участва", каза Радев.

Междувремнно на форума на Г20 в аржентинската столица Буенос Айрес САЩ потвърдиха намерението си да се оттеглят от Парижкото споразумение за климата. Останалите 19 световни лидери обаче потвърдиха "необратимостта" на ангажимента си да спазват сделката за ограничаване на климатичните промени.