Недостиг на вода. Жителите на Рим, наричан някога Кралицата на водата, не са попадали в подобно положение.

За да се справи със сериозната суша, обхванала цялата страна от няколко месеца, италианското правителство въведе драстични мерки за ограничаване на водата в столицата, пише френският вестник
Le Figaro.

От 28 юли кранчетата на водата в столицата ще пресъхват за осем часа на ден последователно, според кварталите“, съобщи компанията Acea, която управлява питейната вода в италианската столица. Няма да бъдат правени изключения за чувствителни сгради, като болниците и пожарните служби.

Общо над един милион и половина души ще бъдат засегнати от решението, определено като „неприемливо“ от кмета на града Вирджиния Раги.

Областният управител на Лацио Никола Зингарети изрази безпокойство в събота заради изключително ниското равнище на езерото Брачано, на около 30 км северно от Вечния град. Водният басейн, който осигурява 8% от ежедневните ресурси на италианската столица, бързо пресъхна в последните месеци до ниво, което е с 1.5 метра по-ниско от нормалното.

През юли Acea е добивала близо 1100 литра вода в секунда, или 95 000 куб. м на ден. Определяйки ситуацията като „тежка“, Зингарети нареди в събота пълното спиране на добиването на вода от езерото, за да се предотврати екологична катастрофа. „Стигнахме до тревожно, опасно ниво за самото езеро“, уточни той.

Решението веднага беше разкритикувано от италианската Агенция за управление и разпределение на водата, която го определи като „незаконен, ненормален и безполезет акт спрямо целта за опазване на езерото“.

„Няма алтернатива – или наредбата трябва да бъде оттеглена и да продължим да добиваме вода от Брачано, или ще бъдем принудени да пристъпим към ротационно спиране на водата по квартали, или до намаляване на налягането“, каза Паоло Сакани, директор на Acea.

Постановление на правителството от 90-те години на миналия век предвижда блокиране на добиването на вода от езерата, ако нивото на водата падне под определен праг.

Недостигът в Рим се дължи на изключително слабия дъждовен сезон. В първите шест месеца на 2017 г. в италианската столица са паднали само 157 милиметра вода.

„Това е много малко! За сравнение, миналата година паднаха 649 милиметра вода“, казва Роберто Саки, областен президент на италианската асоциация за опазване на околната среда
Legambiente. В същото време Ватикана обяви, че затваря всичките си фонтани, независимо дали се намират на известния площад Свети Петър или в градините й.

Загуби за два милиарда евро

Не само столицата, а цяла Италия е обхваната от безпрецедентна суша, въпреки че страната разполага със значителни водни ресурси (ледници, езера, реки). Според експертите, в страната има недостиг на 20 млрд. куб. м вода, или еквивалента на езерото Комо.

Положението с река По - най-дългата в Италия, от която зависи 35% от националното земеделско производство, е смятано за особено тревожно с 50 см по-ниско ниво от същия период на миналата година, съобщава Coldiretti, най-големият земеделски профсъюз в страната.

Според него две трети от обработваемите земи се намират в „трудно водно положение“. Организацията счита, че загубите на земеделските производители и животновъди ще надхвърлят два милиарда евро.

Така производството на зърно е намаляло с 30% в Ломбардия, лозовите масиви в североизточната част на страната също са пострадали, както и маслиновите полета в Пулия и Калабрия и доматите и плодовете в Емилия-Романя.

Десет от 20-те области в Италия са поискали да бъде обявено положение на природно бедствие, което предвижда спиране на плащането на данъци за земеделските производители и достъп до фонд за обезщетения.

Великата миризма, или как Лондон се сдоби с канализация 150-годишната викторианска канализационна система в Лондон функционира и до днес

Някои експерти обвиняват за положението лошото поддържане на водоразпределителните мрежи в италианските градове и най-вече в Рим. Според асоциацията на потребителите Codacons, 45% от водата се пилее. Това е твърде висок процент, в сравнение с други европейски градове. В Париж загубената вода е едва 5%.

„За да се справим с недостига на вода, решението не е да черпим от езерата. Трябва да насърчаваме отговорната консумация и да поправим канализационната мрежа. Инфраструктурата е построена преди повече от 30 години и никой нищо не е правил, за да я ремонтира“, отбелязва представител на асоциацията.

Министърът на инфраструктурата и транспорта Грациано Делрио заяви, че ще деблокира в идните седмици близо 294 млн. евро за подобряване на сигурността на 101 диги на цялата територия на Италия, което ще позволи да се спестят 4.5 млрд. куб. м вода (близо една трета от националните ресурси) и да се добият 1.3 млрд. куб. м вода.