15 страни членки на ЕС, както и Хонконг и Швейцария, са получили яйца, заразени с инсектицида фипронил, съобщи Европейската комисия, цитирана от ВВС.

Комисията ще проведе среща с с министри и регулатори на 26 септември. В последните дни избухна спор за това от колко време белгийските и холандските власти са знаели за заразяването.

В яйца, идващи главно от Холандия, беше открито веществото фипронил, използвано за унищожаване на бълхи и кърлежи при животните, което е забранено от ЕС за употреба в хранителната индустрия. Смята се, че то е било добавено към дезинфектант в някои птицеферми.

Инсектицидът може да увреди бъбреците, черния дроб и щитовидната жлеза при хората, ако се приема в големи количества. Но агенциите за безопасност на храните омаловажават рисковете при хората, които вече са яли заразени яйца.

Кои са засегнатите страни?

Затворени бяха птицеферми в Холандия, Белгия, Германия и Франция, след като властите потвърдиха, че в тях е бил използван фипронил, каза днес говорителят на Европейската комисия Даниел Росарио.

Страните членки на ЕС, които са получили яйцата, са Великобритания, Швеция, Австрия, Ирландия, Италия, Люксембург, Полша, Румъния, Словения, Словакия и Дания, заедно с Швейцария, която не е членка на ЕС, и Хонконг.

Какво се прави по проблема?

Британската агенция за безопасност на храните съобщи, че около 700 000 яйца са били внесени във Великобритания от потенциално заразени холандски птицеферми. Преди това се говореше за 21 000 яйца. Агенцията уточни, че е малко вероятно да има риск за здравето на хората.

Супермаркети в Белгия, Холандия и Германия също изтеглиха милиони яйца от продажба. В петък френският министър на земеделието Стефан Травер заяви, че около 250 000 заразени яйца са били продадени в страната от април и допълни, че всички продукти, съдържащи яйца от заразените птицеферми, са били изтеглени от магазините.

Какво ще се случи на срещата на ЕС?

„Обвиненията няма да ни доведат до никъде и искам да спра това“, каза днес еврокомисарят за здравето и безопасността на храните Витенис Андриукаитис.

„Нашият приоритет сега е да управляваме ситуацията, да съберем информация, да се съсредоточим върху анализите и поуките, които трябва да бъдат извлечени с оглед подобряването на нашата система и предотвратяването на престъпна дейност“, допълни той.

Говорител на комисията допълни по-късно, че срещата, планирана за 26 септември, не е кризисна. Не е ясно дали на нея ще присъстват представители на всички 28 страни членки или само на засегнатите страни.

Какво се случва с криминалното разследване?

В четвъртък полицията арестува двама души при проверки в компании в Холандия и Белгия. В момента в двете страни тече криминално разследване, съсредоточено върху две компании – Poultry Vision от Белгия, за която се смята, че е продала препарата на холандската компания Chickfriend, занимаваща се с почистване на птицеферми.

Над 100 птицеферми бяха затворени по време на разследването, бяха идентифицирани 26 заподозрени и бяха иззети доказателства от компаниите им.

Защо спорят страните?

Холандия е най-големият производител на яйца в Европа и един от най-големите износители на яйца и яйчни продукти в света. Проблемът възникна в началото на август, когато веригата супермаркети Aldi изтегли всичките си яйца от продажба в Германия.

Впоследствие стана ясно, че белгийските власти са знаели за заразата от юни, но не са оповестили информацията. В същото време белгийският министър на земеделието Дени Дюсарм обвини холандските власти, че са знаели за проблема още през ноември 2016 г.

Агенцията за безопасност на храните в Холандия отрече това.